WP Rocket 3.20.6-beta - en to tr_TR translation catalogue (886 entries)

note: Description of the plugin
en: The best WordPress performance plugin.
tr_TR: En iyi WordPress performans eklentisi.

note: Translators: %s = Hosting name.
en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
tr_TR: Siteniz %s üzerinde barındırılıyor, uyumluluk için Varnish oto-temizle’yi etkinleştirdik.

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
tr_TR: Cloudflare hiçbir yanıt vermedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Cloudflare unexpected response
tr_TR: Cloudflare beklenmedik yanıtı

en: Missing Cloudflare result.
tr_TR: Eksik Cloudflare sonucu.

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
tr_TR: Yanlış Cloudflare e-posta adresi veya API anahtarı.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
tr_TR: İleriki rehberlik için %1$sbelgeleri%2$s okuyun.

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
tr_TR: Yanlış Cloudflare Bölge Kimliği.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
tr_TR: Cloudflare e-posta adresi ve/veya API anahtarı ayarlı değil. Daha fazla rehberlik için %1$sbelgeleri%2$s okuyun.

en: Missing Cloudflare Zone ID.
tr_TR: Eksik Cloudflare Bölge Kimliği.

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
tr_TR: Etki alanınız Cloudflare’de ayarlanmamış gibi görünüyor.

en: days
tr_TR: gün

en: seconds
tr_TR: saniye

en: minutes
tr_TR: dakika

en: hours
tr_TR: saat

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare cache successfully purged.
tr_TR: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare önbelleği başarılı olarak temizlendi.

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare development mode error: %s
tr_TR: Cloudflare geliştirme kipi hatası: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare development mode %s
tr_TR: Cloudflare geliştirme kipi %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare cache level error: %s
tr_TR: Cloudflare önbellek seviyesi hatası: %s

[ctx: Cloudflare caching level]
en: standard
tr_TR: standart

note: translators: %s is the caching level returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare cache level set to %s
tr_TR: Cloudflare önbellek seviyesi %s olarak ayarlandı

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare rocket loader error: %s
tr_TR: Cloudflare rocket yükleyici hatası: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare rocket loader %s
tr_TR: Cloudflare rocket yükleyici %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare browser cache error: %s
tr_TR: Cloudflare tarayıcı önbelleği hatası: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare browser cache set to %s
tr_TR: Cloudflare tarayıcı önbelleği %s olarak ayarlandı

note: translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings activated for Cloudflare:
tr_TR: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare için en uygun ayarlar aktif edildi:

note: translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings deactivated for Cloudflare, reverted to previous settings:
tr_TR: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare için en uygun ayarlar devre dışı bırakıldı, önceki ayarlara geri döndürüldü:

note: translators: %s is the error message returned by the API.
en: Sucuri cache purge error: %s
tr_TR: Sucuri önbellek temizleme hatası: %s

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
tr_TR: Sucuri önbelleği temizlenmekte. Tamamen temizlenmesinin iki dakika kadar sürebileceğini unutmayın.

en: Sucuri firewall API key was not found.
tr_TR: Sucuri güvenlik duvarı API anahtarı bulunamadı.

en: Sucuri firewall API key is invalid.
tr_TR: Sucuri güvenlik duvarı API anahtarı geçersiz.

note: translators: %s is an error message.
en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
tr_TR: Sucuri güvenlik duvarı API’si ile iletişime geçerken hata oldu. Hata iletisi: %s

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
tr_TR: Sucuri güvenlik duvarı API’sinden bir yanıt alınamadı.

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
tr_TR: Sucuri güvenlik duvarı API’sinden geçersiz bir yanıt alındı.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
tr_TR: Sucuri güvenlik duvarı API’si bilinmeyen bir hata döndürdü.

note: translators: %s is an error message.
en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
tr_TR[0]: Sucuri güvenlik duvarı API’si şurada belirtilen hatayı döndürdü: %s
tr_TR[1]: Sucuri güvenlik duvarı API’si şurada belirtilen hataları döndürdü: %s

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
tr_TR[0]: WebP resimlerini sunmak için %1$s kullanıyorsunuz bu yüzden bu seçeneği etkinleştirmeniz gerekmiyor. %2$sDaha fazla bilgi%3$s %4$s Bu hizmeti WebP’nin yerine sizin için WP Rocket’in sunmasını tercih ederseniz, lütfen %1$s içinde WebP görüntülemeyi etkisizleştirin.
tr_TR[1]: WebP resimlerini sunmak için %1$s kullanıyorsunuz bu yüzden bu seçeneği etkinleştirmeniz gerekmiyor. %2$sDaha fazla bilgi%3$s %4$s Bu hizmeti WebP’nin yerine sizin için WP Rocket’in sunmasını tercih ederseniz, lütfen %1$s içinde WebP görüntülemeyi etkisizleştirin.

en: WebP cache is disabled by filter.
tr_TR: WebP önbelleği, süzgeç tarafından etkisizleştirildi.

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
tr_TR[0]: Resimleri WebP’ye dönüştürmek için %1$s kullanıyorsunuz. WP Rocket’in bunları sizin için sunmasını istiyorsanız, bu seçeneği aktif edin. %2$sDaha fazla bilgi%3$s
tr_TR[1]: Resimleri WebP’ye dönüştürmek için %1$s kullanıyorsunuz. WP Rocket’in bunları sizin için sunmasını istiyorsanız, bu seçeneği aktif edin. %2$sDaha fazla bilgi%3$s

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
tr_TR[0]: Resimleri WebP’ye dönüştürmek için %1$s kullanıyorsunuz. WP Rocket, WebP resimlerinizi sunmak için ayrı önbellek dosyaları oluşturacak. %2$sDaha fazla bilgi%3$s
tr_TR[1]: Resimleri WebP’ye dönüştürmek için %1$s kullanıyorsunuz. WP Rocket, WebP resimlerinizi sunmak için ayrı önbellek dosyaları oluşturacak. %2$sDaha fazla bilgi%3$s

note: Translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
tr_TR: %5$sHerhangi bir uyumlu WebP eklentisi tespit etmedik!%6$s%4$s Eğer sitenizde zaten WebP resimleriniz yoksa, %3$sImagify%2$s veya desteklenen başka bir eklenti kullanmayı düşünün. %1$sDaha fazla bilgi%2$s %4$s Eğer WebP kullanmıyorsanız, bu seçeneği etkinleştirmeyin.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
tr_TR: WP Rocket, WebP resimlerinizi sunmak için ayrı önbellek dosyaları oluşturacak.

en: Support
tr_TR: Destek

en: Docs
tr_TR: Belgeler

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Clear this cache
tr_TR: Bu önbelleği temizle

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
tr_TR: Ayarları içe aktarma başarısız oldu: bunu yapmak için izniniz yok.

en: Settings import failed: no file uploaded.
tr_TR: Ayarları içe aktarma başarısız oldu: gönderilen dosya yok.

en: Settings import failed: incorrect filename.
tr_TR: Ayarları içe aktarma başarısız oldu: yanlış dosya adı.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
tr_TR: Ayarları içe aktarma başarısız oldu: yanlış dosya türü.

en: Settings import failed:
tr_TR: Ayarları içe aktarma başarısız oldu:

en: Settings import failed: unexpected file content.
tr_TR: Ayarları içe aktarma başarısız oldu: beklenmeyen dosya içeriği.

en: Settings imported and saved.
tr_TR: Ayarlar içe aktarıldı ve kaydedildi.

en: Excluded CSS Files
tr_TR: Hariç Tutulan CSS Dosyaları

en: Excluded Inline JavaScript
tr_TR: Hariç Tutulan Satır İçi JavaScript

en: Excluded JavaScript Files
tr_TR: Hariç Tutulan JavaScript Dosyaları

en: Defer JavaScript Files
tr_TR: JavaScript Dosyalarını Ertele

en: Excluded Delay JavaScript Files
tr_TR: Hariç Tutulan JavaScript Dosyalarını Geciktirme

en: Never Cache URL(s)
tr_TR: Asla Önbelleklenmeyen URL(ler)

en: Never Cache User Agent(s)
tr_TR: Asla Önbelleklenmeyen Kullanıcı Tanıtıcı(ları)sı

en: Always Purge URL(s)
tr_TR: Her Zaman Temizlenen URL(ler)

en: Exclude files from CDN
tr_TR: CDN’den hariç tutulan dosyalar

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
tr_TR[0]: Aşağıdaki desen geçersizdir ve kaldırıldı:
tr_TR[1]: Aşağıdaki desenler geçersizdir ve kaldırıldı:

en: More info
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: Clear cache
tr_TR: Önbelleği temizle

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name; %2$s = file name.
en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
tr_TR: <strong>%1$s</strong>, eksik yazma izinlerinden dolayı devre dışı bırakılmadı.<br>
    <strong>%2$s</strong> yazılabilir yapın ve devre dışı bırakmayı yeniden deneyin, ya da şimdi devre dışı bırakmaya zorlayın:

note: translators: %s is WP Rocket plugin name.
en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
tr_TR: <strong>%s</strong>: Bir ya da daha fazla eklenti etkinleştirildi veya etkisizleştirildi, sitenizin ön ucunu etkilerse önbelleği temizleyin.

note: translators: %s is WP Rocket plugin name.
en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
tr_TR: <strong>%s</strong>: Aşağıdaki eklentiler bu eklenti ile uyumlu değil ve beklenmeyen sonuçlara neden olabilir:

en: Deactivate
tr_TR: Devre Dışı Bırak

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
tr_TR: WP Rocket Footer JS resmi bir eklenti değildir. WP Rocket içindeki bazı seçeneklerin doğru olarak çalışmasını önler. Eğer sorunlar yaşarsanız lütfen devre dşı bırakın.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
tr_TR: WP Rocket Önbelleği ile çakışacak olan Endurance Önbelleği şu anda etkinleştirildi. Herhangi bir sorunu önlemek için lütfen %1$sAyarlar > Genel%2$s sayfasında Endurance Önbelleğinin önbellek seviyesini Kapalı (Seviye 0) olarak ayarlayın.

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name; %2$s = opening link; %3$s = closing link
en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
tr_TR: %1$s: Özel bir kalıcı bağlantı yapısı eklentinin düzgün bir şekilde çalışması için gereklidir. %2$sKalıcı bağlantılar ayarlarına gidin%3$s

note: translators: %s = plugin name.
en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
tr_TR: Eksik yazma izinlerinden dolayı %s .htaccess dosyasını yapılandıramadı.

note: translators: This is a doc title! %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
tr_TR: Sorun giderme: %1$sSistem dosyalarını nasıl yazılabilir yaparsınız%2$s

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
tr_TR: Endişelenmeyin, WP Rocket’in sayfa önbelleklemesi ve ayarları hala düzgün çalışacaktır.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
tr_TR: En iyi performans için .htaccess dosyanıza aşağıdaki satırları eklemeniz önerilir (gerekli değil):

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = plugin name, %3$s = </strong>
en: %1$s %2$s is good to go! %3$s Your website is already faster.
tr_TR: %1$s %2$s hazır! %3$s Web siteniz zaten daha hızlı.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = opening link tag, %3$s = closing link tag
en: %1$s %2$s is good to go! %3$s Your website is already faster. Visit %4$s Rocket Insights %5$s to check your homepage's performance, add more pages to measure WP Rocket's impact, and keep your site fast.
tr_TR: %1$s %2$s hazır! %3$s Web siteniz zaten daha hızlı. Ana sayfanızın performansını gözden geçirmek, WP Rocket’ın etkisini ölçmek amacıyla daha fazla sayfa eklemek ve sitenizi hızlı tutmak için %4$s Rocket Insights’ı %5$s ziyaret edin.

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
tr_TR: WP Rocket’in hassas olmayan tanılama verilerini bu web sitesinden toplamasına izin verir misiniz?

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
tr_TR: Bu bize gelecekte WP Rocket’i sizin için iyileştirmemize yardımcı olacak.

note: translators: button text, click will expand data collection preview
en: What info will we collect?
tr_TR: Ne tür bilgi toplayacağız?

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
tr_TR: Aşağıdakiler, izin verildiği takdirde WP Rocket’in toplayacağı tüm verilerin ayrıntılı bir görünümüdür. WP Rocket asla herhangi bir etki alanı adı veya e-posta adresini (lisans doğrulaması hariç), IP adresini ya da üçüncü taraf API anahtarını iletmez.

note: translators: button text for data collection opt-in
en: Yes, allow
tr_TR: Evet, izin ver

note: translators: button text for data collection opt-in
en: No, thanks
tr_TR: Hayır, teşekkürler

en: Thank you!
tr_TR: Teşekkür ederiz!

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
tr_TR: WP Rocket web sitenizden şimdi şu ölçümleri toplar:

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Cache cleared.
tr_TR: %s: Önbellek temizlendi.

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Post cache cleared.
tr_TR: %s: Yazı önbelleği temizlendi.

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Term cache cleared.
tr_TR: %s: Terim önbelleği temizlendi.

note: translators: %s = plugin name).
en: %s: User cache cleared.
tr_TR: %s: Kullanıcı önbelleği temizlendi.

en: Dismiss this notice
tr_TR: Bu bildirimi anımsatma

en: Clear Used CSS
tr_TR: Kullanılan CSS’yi Temizle

en: Stop Preload
tr_TR: Önyüklemeyi durdur

en: Turn on Remove Unused CSS
tr_TR: Kullanılmayan CSS’yi Kaldır’ı Aç

en: Enable “Separate Cache Files for Mobile Devices” now
tr_TR: “Mobil Cihazlar İçin Önbellek Dosyalarını Ayır”ı şimdi etkinleştir

en: Force deactivation
tr_TR: Devre dışı bırakmaya zorla

en: Run the test now!
tr_TR: Denemeyi şimdi çalıştır!

en: The following code should have been written to this file:
tr_TR: Aşağıdaki kod bu dosyaya yazılmalıdır:

note: translators: %s = plugin name.
en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
tr_TR: Eksik yazma izinlerinden dolayı %s kendini yapılandıramıyor.

note: translators: %s = file/folder name
en: Affected file/folder: %s
tr_TR: Etkilenen dosya/klasör: %s

en: The debug file could not be deleted.
tr_TR: Hata ayıklama dosyası silinemedi.

note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = Plugin version.
en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
tr_TR: Düzgün bir şekilde işlemesi için %1$s %2$s en az gerektirdiği:

note: Translators: %1$s = PHP version required.
en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
tr_TR: PHP %1$s. Bu WP Rocket sürümünü kullanmak için lütfen web barındırıcınıza sunucunuzu PHP %1$s veya daha yükseğine nasıl yükselteceğinizi sorun.

note: Translators: %1$s = WordPress version required.
en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
tr_TR: WordPress %1$s. Bu WP Rocket sürümünü kullanmak için lütfen WordPress’i %1$s sürümü veya daha yükseğine yükseltin.

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
tr_TR: Eğer yükseltemiyorsanız, aşağıdaki düğmeyi kullanarak önceki sürüme geri alabilirsiniz.

note: Translators: %s = Previous plugin version.
en: Re-install version %s
tr_TR: %s sürümünü yeniden yükle

note: translators: %s is the plugin name.
en: %s Update Rollback
tr_TR: %s Güncellemesi Geri Alma

note: translators: %1$s = missing tags;
en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
tr_TR[0]: Temanızdaki şurada belirtilen gereksinimi algılama başarısız: %1$s kapatılıyor.
tr_TR[1]: Temanızdaki şurada belirtilen gereksinimleri algılama başarısız: %1$s kapatılıyor.

en: Clear and Preload Cache
tr_TR: Önbelleği Temizle ve Önyükle

en: Clear Cache
tr_TR: Önbelleği Temizle

en: All languages
tr_TR: Tüm diller

en: Clear this post
tr_TR: Bu yazıyı temizle

en: Purge this URL
tr_TR: Bu URL’yi temizle

en: Purge Sucuri cache
tr_TR: Sucuri önbelleğini temizle

en: Purge RocketCDN cache
tr_TR: RocketCDN önbelleğini temizle

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Not Allowed
tr_TR: İzin Verilmiyor

en: Imagify installed! Click here to start using it.
tr_TR: Imagify yüklendi! Kullanmaya başlamak için buraya tıklayın.

en: Boost your site's performance by compressing images with Imagify, developed by WP Rocket.
tr_TR: WP Rocket tarafından geliştirilen Imagify ile resimleri sıkıştırarak sitenizin performansını artırın.

note: translators: %1$s = Plugin Name.
en: %1$s recommends you to optimize your images for even better website performance.
tr_TR: %1$s, daha iyi web sitesi performansı için resimlerinizi en uygun hale getirmenizi önerir.

en: Dismissed.
tr_TR: Yoksayıldı.

en: Activated
tr_TR: Etkinleştirildi

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Get it Now
tr_TR: Şimdi Alın

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Optimize Performance
tr_TR: Performansı İyileştir

en: Speed Up Your Website, Instantly
tr_TR: Web Sitenizi Anında Hızlandırın

en: WP Rocket is the easiest way to make your WordPress website faster and boost your Google PageSpeed score. Get more traffic, better engagement, and higher conversions effortlessly.
tr_TR: WP Rocket, WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmenin ve Google PageSpeed ​​puanınızı artırmanın en kolay yoludur. Zahmetsizce daha fazla trafik, daha iyi etkileşim ve daha yüksek dönüşüm elde edin.

en: Speed Up Your Website With Lighter Images
tr_TR: Daha Hafif Resimlerle Web Sitenizi Hızlandırın

en: Imagify is the easiest WordPress image optimizer. It automatically compresses images, converts them to WebP and AVIF formats, and lets you resize and optimize with just one click!
tr_TR: Imagify, en kolay WordPress resim iyileştiricisidir. Resimleri otomatik olarak sıkıştırır, WebP ve AVIF biçimlerine dönüştürür ve tek tıklamayla yeniden boyutlandırmanızı ve iyileştirmenizi sağlar!

en: Boost Traffic
tr_TR: Trafiği Artırın

en: The Swiss Army Knife of SEO Tools
tr_TR: SEO Araçlarının İsviçre Çakısı

en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
tr_TR: Rank Math SEO, SEO trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacak birçok SEO ve AI SEO aracının özelliklerini tek bir pakette sunan En İyi WordPress SEO eklentisidir.

en: Protect & Secure
tr_TR: Koruyun ve Güvenceye Alın

en: The Easiest Way to Protect Your Website
tr_TR: Web Sitenizi Korumanın En Kolay Yolu

en: BackWPup is the most comprehensive and user-friendly backup & restore plugin for WordPress. Easily schedule automatic backups, securely store and restore with just a few clicks!
tr_TR: BackWPup, WordPress için en kapsamlı ve kullanıcı dostu yedekleme ve geri yükleme eklentisidir. Otomatik yedeklemeleri kolayca zamanlayın, sadece birkaç tıklamayla güvenli bir şekilde saklayın ve geri yükleyin!

en: GDPR/CCPA Cookie Consent Banner
tr_TR: GDPR/CCPA Tanımlama Bilgisi Onay Afişi

en: One of the easiest, most comprehensive, and popular cookie consent plugins available. Google Gold Certified Partner to quickly comply with data privacy laws from around the world.
tr_TR: Mevcut en kolay, en kapsamlı ve yaygın tanımlama bilgisi onay eklentilerinden biri. Dünyanın her yerindeki veri gizliliği yasalarına hızla uyum sağlamak için Google Gold Sertifikalı İş Ortağı.

en: Install Imagify Plugin
tr_TR: Imagify Eklentisini Yükle

en: Activate Imagify
tr_TR: Imagify’ı Etkinleştir

en: Install Imagify for Free
tr_TR: Imagify’ı Ücretsiz Yükleyin

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
tr_TR: Imagify ile resim dosyası boyutlarını kalite kaybetmeden küçülterek web sitenizi hızlandırın ve SEO’nuzu yükseltin.

en: More details
tr_TR: Daha fazla ayrıntı

note: translators: %d is the number of pages preloaded.
en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
tr_TR: Site haritası önyükleme: %d sayfa önbelleklendi.

note: translators: %d = Number of pages preloaded.
en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
tr_TR: Site haritası önyükleme: %d önbelleklenmeyen sayfanın şimdi önyüklemesi yapıldı. (ilerlemeyi görmek için yenileyin)

note: translators: %s is an URL.
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
tr_TR: Beklenmeyen bir hata meydana geldi. WP-Rocket.me veya bu sunucunun yapılandırması ile ilgili birşey yanlış gitmiş olabilir. Eğer sorunlar yaşamaya devam ederseniz, <a href="%s">destekle iletişime geçin</a>.

en: Choose a domain from the list
tr_TR: Listeden bir etki alanı seçin

en: No domain available in your Cloudflare account
tr_TR: Cloudflare hesabınızda hiç etki alanı mevcut değil

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
tr_TR: Curl, sunucunuzda etkisizleştirilmiş. Lütfen barındırıcınızdan bunu etkinleştirmesini isteyin. Bu, Cloudflare Eklentisinin doğru çalışması için gereklidir.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
tr_TR: Cloudflare e-posta adresi, API anahtarı ve Bölge Kimliği ayarlı değil. Daha fazla rehberlik için %1$sbelgeleri%2$s okuyun.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
tr_TR: Cloudflare e-posta adresi ve API anahtarı ayarlı değil. Daha fazla rehberlik için %1$sbelgeleri%2$s okuyun.

en: Connection to Cloudflare failed
tr_TR: Cloudflare’a bağlantı başarısız oldu

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
tr_TR: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare önbelleği başarılı olarak temizlendi.

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
tr_TR[0]: Aşağıdaki zamanlanan olayın çalıştırılması başarısız oldu. Bu, CRON sisteminin düzgün bir şekilde çalışmadığını gösterebilir ve bu da bazı WP Rocket özelliklerinin beklendiği gibi çalışmasını engelleyebilir:
tr_TR[1]: Aşağıdaki zamanlanan olayların çalıştırılması başarısız oldu. Bu, CRON sisteminin düzgün bir şekilde çalışmadığını gösterebilir ve bu da bazı WP Rocket özelliklerinin beklendiği gibi çalışmasını engelleyebilir:

en: Please contact your host to check if CRON is working.
tr_TR: CRON’un çalışıp çalışmadığını denetlemek için lütfen barındırıcınız ile iletişime geçin.

en: OPcache purge failed.
tr_TR: OPcache temizleme başarısız oldu.

en: OPcache successfully purged
tr_TR: OPcache başarılı olarak temizlendi

en: Yoast SEO XML sitemap
tr_TR: Yoast SEO XML site haritası

note: translators: %s = Name of the plugin. translators: %s = plugin name, e.g. Yoast SEO.
en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
tr_TR: %s eklentisi tarafından üretilen site haritasını otomatik olarak algıladık. Önyüklemek için seçeneği işaretleyebilirsiniz.

note: translators: 1 and 3 are link openings, 2 is a link closing.
en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
tr_TR: %1$sWP Rocket’a geri dönün%2$s ya da %3$sEklentiler sayfasına gidin%2$s

en: All in One SEO XML sitemap
tr_TR: All in One SEO XML site haritası

en: Rank Math XML sitemap
tr_TR: Rank Math XML site haritası

en: SEOPress XML sitemap
tr_TR: SEOPress XML site haritası

en: The SEO Framework XML sitemap
tr_TR: SEO Framework XML site haritası

en: Jetpack XML Sitemaps
tr_TR: Jetpack XML Site Haritaları

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
tr_TR: Jetpack eklentisinden site haritasını önyükleme yap

en: WP Rocket Options
tr_TR: WP Rocket Seçenekleri

en: Never cache this page
tr_TR: Bu sayfayı asla önbellekleme

en: Activate these options on this post:
tr_TR: Şu seçenekleri bu yazıda aktif et:

note: translators: %s is the name of the option.
en: Activate first the %s option.
tr_TR: Önce %s seçeneğini aktif edin.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
tr_TR: %1$sNot:%2$s Bu yazı genel önbellek ayarlarındaki önbellekten hariç tutulduysa, bu seçeneklerden hiçbiri uygulanmayacaktır.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
tr_TR: Yüklemesi Ertelenmiş JavaScript’i olan <strong>JS</strong> dosyaları

en: Add URL
tr_TR: URL ekle

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
tr_TR: İçe aktarma dosyanızı göndermeden önce, şurada belirtilen hatayı düzeltmeniz gerekecek:

note: translators: %s is the maximum upload size set on the current server.
en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
tr_TR: Bilgisayarınızdan bir dosya seçin (en fazla boyut: %s)

en: Upload file and import settings
tr_TR: Dosyayı gönder ve ayarları içe aktar

en: Your Cloudflare credentials are valid.
tr_TR: Cloudflare kimlik bilgileriniz geçerli.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
tr_TR: Cloudflare kimlik bilgileriniz geçersiz!

en: Save and optimize
tr_TR: Kaydet ve iyileştir

en: Optimize
tr_TR: İyileştir

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
tr_TR: Not:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
tr_TR: Performans ipucu:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
tr_TR: Üçüncü taraf özellik algılandı:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
tr_TR: Uyarı:

[ctx: button text]
en: Download settings
tr_TR: Ayarları indir

en: Replace site's hostname with:
tr_TR: Sitenin anamakine adını şununla değiştir:

en: reserved for
tr_TR: şunun için ayrıldı:

en: All files
tr_TR: Tüm dosyalar

en: Images
tr_TR: Resimler

en: Add CNAME
tr_TR: CNAME ekle

en: Watch the video
tr_TR: Görüntüyü izleyin

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Static Files
tr_TR: Sabit Dosyalar

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Preload
tr_TR: Önyükleme

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: License
tr_TR: Lisans

note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = Plugin version, %3$s = PHP version required.
en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
tr_TR: %1$s %2$s, düzgün bir şekilde işlemesi için en az PHP %3$s gerektirir. Bu sürümü kullanmak için lütfen web barındırıcınıza sunucunuzu PHP %3$s veya daha yüksek sürümüne nasıl yükselteceğinizi sorun. Eğer yükseltemiyorsanız, aşağıdaki düğmeyi kullanarak önceki sürüme geri döndürebilirsiniz.

note: translators: 1: PHP class name, 2: version number, 3: replacement class name.
en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
tr_TR: Çağrılan %1$s sınıfı, %2$s sürümünden bu yana <strong>kullanım dışıdır</strong>! Bunun yerine %3$s kullanın.

note: translators: 1: PHP class name, 2: version number.
en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
tr_TR: Çağrılan %1$s sınıfı, %2$s sürümünden bu yana <strong>kullanım dışıdır</strong>!

en: weekly
tr_TR: haftalık

en: Revisions
tr_TR: Düzeltmeler

en: Auto Drafts
tr_TR: Otomatik Taslaklar

en: Trashed Posts
tr_TR: Çöpe Atılmış Yazılar

en: Spam Comments
tr_TR: İstenmeyen Yorumlar

en: Trashed Comments
tr_TR: Çöpe Atılmış Yorumlar

en: Transients
tr_TR: Geçiciler

en: Tables
tr_TR: Tablolar

en: monthly
tr_TR: aylık

en: Database optimization process is running
tr_TR: Veritabanı iyileştirme işlemi çalışıyor

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
tr_TR: Veritabanı iyileştirme işlemi tamamlandı. Herşey zaten iyileştirildi!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
tr_TR: Veritabanı iyileştirme işlemi tamamlandı. İyileştirilen öğelerin listesi aşağıdadır:

note: translators: %1$d = number of items optimized, %2$s = type of optimization
en: %1$d %2$s optimized.
tr_TR: %1$d %2$s iyi hale getirildi.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = <a>, %4$s = </a>.
en: %1$sWP Rocket:%2$s We detected that the website domain has changed. The configuration files must be regenerated for the page cache and all other optimizations to work as intended. %3$sLearn More%4$s
tr_TR: %1$sWP Rocket:%2$s Web sitesi etki alanının değiştiğini tespit ettik. Sayfa önbelleği ve diğer tüm iyileştirmelerin amaçlandığı gibi çalışması için yapılandırma dosyaları yeniden oluşturulmak zorundadır. %3$sDaha fazla bilgi edinin%4$s

en: Regenerate WP Rocket configuration files now
tr_TR: WP Rocket yapılandırma dosyalarını şimdi yeniden oluştur

en: Homepage
tr_TR: Ana sayfa

en: month
tr_TR: ay

note: Translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag, %3$s = number of pages as a limit.
en: %1$sCongrats!%2$s You can now monitor up to %3$s pages, run unlimited on-demand tests, and schedule them to run automatically.
tr_TR: %1$sTebrikler!%2$s Artık %3$s sayfaya kadar izleyebilir, sınırsız isteğe bağlı denemeler çalıştırabilir ve otomatik olarak çalışacak şekilde zamanlayabilirsiniz.

note: Translators: %1$s = number of pages as a limit, %2$s anchor tag opening, %3$s anchor tag closing.
en: Wow, you’ve already added %1$s pages! That's the limit for now. Help shape what’s next by %2$ssharing your feedback%3$s.
tr_TR: Vay canına, zaten %1$s sayfa eklediniz! Şimdilik sınır bu. %2$sGeri bildiriminizi%3$s paylaşarak sıradakini şekillendirmeye yardımcı olun.

en: Test the page
tr_TR: Sayfayı dene

en: Maximum number of URLs reached for your license.
tr_TR: Lisansınız için ulaşılan en fazla URL sayısı.

en: Analyzing your page (~1 min).
tr_TR: Sayfanız çözümleniyor (~1 dak).

en: Monitored Pages
tr_TR: İzlenen Sayfalar

en: Tracked Pages
tr_TR: Takip Edilen Sayfalar

note: translators: %1$s: opening <strong> tag, %2$s: closing </strong> tag, %3$s: opening link tag, %4$s: closing link tag
en: You've %1$sreached your free limit%2$s. %3$sUpgrade to continue%4$s.
tr_TR: %1$sÜcretsiz sınırınıza ulaştınız%2$s. %3$sDevam etmek için yükseltin%4$s.

note: translators: %1$s: opening <strong> tag, %2$s: closing </strong> tag
en: You've %1$sreached the page limit%2$s. Please remove at least one page to continue.
tr_TR: %1$sSayfa sınırına ulaştınız%2$s. Devam etmek için lütfen en az bir sayfayı kaldırın.

en: You are not allowed to access this item.
tr_TR: Bu öğeye erişmenize izin verilmiyor.

en: Not valid inputs
tr_TR: Geçerli girdi değil

en: You are not allowed to create this item.
tr_TR: Bu öğeyi oluşturmanıza izin verilmiyor.

en: Invalid item ID.
tr_TR: Geçersiz öğe kimliği.

en: You are not allowed to delete this item.
tr_TR: Bu öğeyi silmenize izin verilmiyor.

en: No ID was provided.
tr_TR: Hiç kimlik sağlanmadı.

en: Item not found.
tr_TR: Öğe bulunamadı.

en: Upgrade your plan to get access to re-test performance or run new tests
tr_TR: Performansı yeniden denemeye erişmek veya yeni denemeler çalıştırmak için planınızı yükseltin

en: Unable to reset performance test. Please try again.
tr_TR: Performans denemesi sıfırlanamıyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: You are not allowed to update this item.
tr_TR: Bu öğeyi güncellemenize izin verilmiyor.

en: You are not allowed to access items.
tr_TR: Öğelere erişmenize izin verilmiyor.

en: No Subscription
tr_TR: Abonelik Yok

en: Next Billing Date
tr_TR: Sonraki Fatura Tarihi

note: translators: %1$s opening tag, %2$s is WP Rocket plugin name, %3$s closing tag.
en: %1$sNew in %2$s: Meet Rocket Insights, your built-in performance tracking tool!%3$s
tr_TR: %1$s%2$s eklentisinde yeni: Yerleşik performans izleme aracınız Rocket Insights ile tanışın!%3$s

note: translators: %1$s opening tag, %2$s is WP Rocket plugin name, %3$s closing tag.
en: %1$sStarting from %2$s 3.20, you can track your key pages’ performance directly from your dashboard and get in-depth insights.%3$s
tr_TR: %1$s%2$s 3.20 sürümünden itibaren, önemli sayfalarınızın performansını doğrudan panelinizden takip edebilir ve derinlemesine içgörüler alabilirsiniz.%3$s

note: translators: %1$s opening tag, %3$s closing tag.
en: %1$sAdd your first page, run the test, and keep your site fast.%2$s
tr_TR: %1$sİlk sayfanızı ekleyin, denemeyi çalıştırın ve sitenizi hızlı tutun.%2$s

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Validate License
tr_TR: Lisansı Doğrula

en: Unavailable
tr_TR: Mevcut değil

en: Ended
tr_TR: Sona erdi

en: API key
tr_TR: API anahtarı

en: Email address
tr_TR: E-posta adresi

en: Dashboard
tr_TR: Panel

en: Get help, account info
tr_TR: Yardım alın, hesap bilgisi

en: File Optimization
tr_TR: Dosyaları İyileştirme

en: Optimize CSS & JS
tr_TR: CSS ve JS kodlarını iyileştirin

note: translators: %1$s = type of minification (HTML, CSS or JS), %2$s = “WP Rocket”.
en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable this option in Autoptimize.
tr_TR: %1$s Küçültme şu anda <strong>Autoptimize</strong> içinde aktif edildi. Eğer %2$s’in küçültmesini kullanmak istiyorsanız, Autoptimize içindeki bu seçeneği etkisizleştirin.

en: CSS Files
tr_TR: CSS Dosyaları

en: JavaScript Files
tr_TR: JavaScript Dosyaları

note: translators: %1$s = type of minification (HTML, CSS or JS), %2$s = “WP Rocket”.
en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
tr_TR: %1$s Küçültme şu anda <strong>Autoptimize</strong> içinde aktif edildi. Eğer %2$s’in küçültmesini kullanmak istiyorsanız, Autoptimize içindeki bu seçenekleri etkisizleştirin.

note: translators: %1$s = opening </a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Also, please check our %1$sdocumentation%2$s for a list of compatibility exclusions.
tr_TR: Ayrıca, uyumluluk istisnaları listesi için lütfen %1$sbelgelerimizi%2$s gözden geçirin.

en: Internal scripts are excluded by default to prevent issues. Remove them to take full advantage of this option.
tr_TR: Sorunları önlemek için dahili betikler varsayılan olarak hariç tutulur. Bu seçenekten tam olarak yararlanmak için bunları kaldırın.

note: translators: %1$s = opening </a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: If this causes trouble, restore the default exclusions, found %1$shere%2$s
tr_TR: Eğer bu, soruna neden olursa, %1$sburada%2$s bulunan varsayılan hariç tutulanları geri yükleyin

en: Minify CSS files
tr_TR: CSS dosyalarını küçült

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
tr_TR: CSS’yi küçültme, dosya boyutunu düşürmek için boşlukları ve açıklamaları kaldırır.

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification (one per line).
tr_TR: Küçültmeden hariç tutulacak CSS dosyalarının URL’lerini belirtin (her satıra bir tane).

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
tr_TR: <strong>Dahili:</strong> URL’nin etki alanı kısmı otomatik olarak sadeleştirilecektir. Belirli bir yolda bulunan tüm CSS dosyalarını hariç tutmak için (.*).css joker karakterlerini kullanın.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
tr_TR: <strong>3. Taraf:</strong> Harici CSS dosyalarını dahil etmemek için ya URL tam yolunu ya da sadece etki alanı adını kullanın. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Optimize CSS delivery
tr_TR: CSS teslimini iyileştir

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance, but limited only to the users with active license.
tr_TR: CSS teslimini en iyi hale getirmek, web sitenizde işleme engelleyici CSS’yi ortadan kaldırır. Sadece bir yöntem seçilebilir. En iyi performans için Kullanılmayan CSS’yi Kaldır önerilir, ancak sadece aktif lisansa sahip kullanıcılarla sınırlıdır.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
tr_TR: CSS teslimini en iyi hale getirmek, web sitenizde işleme engelleyici CSS’yi ortadan kaldırır. Sadece bir yöntem seçilebilir. En iyi performans için Kullanılmayan CSS’yi Kaldır önerilir.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Optimize CSS Delivery features are disabled on local environments. %1$sLearn more%2$s
tr_TR: CSS teslimini iyileştir özellikleri yerel ortamlarda etkisizleştirilir. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s

en: Remove Unused CSS
tr_TR: Kullanılmayan CSS’yi Kaldır

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Removes unused CSS per page and helps to reduce page size and HTTP requests. Recommended for best performance. Test thoroughly! %1$sMore info%2$s
tr_TR: Kullanılmayan CSS’yi sayfa başına kaldırır ve sayfa boyutunu ve HTTP isteklerini azaltmaya yardımcı olur. Daha iyi performans için önerilir. İyice deneyin! %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: This could break things!
tr_TR: Bu birşeyleri bozabilir!

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
tr_TR: Bu ayarı aktif ettikten sonra web sitenizde herhangi bir hata fark ederseniz, sadece tekrar devre dışı bırakın, ve siteniz normale dönecektir.

en: Activate Remove Unused CSS
tr_TR: Kullanılmayan CSS’yi Kaldır’ı aktif et

en: CSS safelist
tr_TR: CSS güvenli listesi

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
tr_TR: Kaldırılmaması gereken CSS dosya adlarını, kimliklerini veya sınıfları belirtin (her satıra bir tane).

en: Load CSS asynchronously
tr_TR: CSS’yi eşzamanlı olmadan yükle

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
note: translators: %1$s = plugin name.
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
tr_TR: CSS’yi eşzamanlı olmadan yükleme, şu anda %1$s eklentisi tarafından işlenmektedir. WP Rocket’in CSS’yi eşzamanlı olmadan yükleme seçeneğini kullanmak istiyorsanız, %1$s eklentisini etkisizleştirin.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Önemli Yol CSS’yi oluşturur ve CSS’yi eşzamanlı olmadan yükler. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Fallback critical CSS
tr_TR: Son çare önemli CSS

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Otomatik oluşturulmuş önemli yol CSS tamamlanmazsa son bir çare sağlar. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Minify JavaScript files
tr_TR: JavaScript dosyalarını küçült

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
tr_TR: JavaScript’i küçültme, dosya boyutunu düşürmek için boşlukları ve açıklamaları kaldırır.

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
tr_TR: JavaScript dosyalarını birleştir <em>(Seçmek için JavaScript dosyalarını küçült’ü etkinleştirin)</em>

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
tr_TR: JavaScript dosyalarını birleştirme, sitenizin dahili, 3. taraf ve satır içi JS dosyalarını birleştirir, HTTP isteklerini azaltır. Siteniz HTTP/2 kullanıyorsa önerilmez. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
tr_TR: Uyumluluk ve en iyi sonuçlar için javascript’i geciktir yürütmesi etkinleştirildiğinde bu seçenek etkisizleştirilir.

en: Activate combine JavaScript
tr_TR: JavaScript birleştirmeyi aktif et

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
tr_TR: Birleştirmeden hariç tutulacak satır içi JavaScript dosyalarının örneklerini belirtin (her satıra bir tane). %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
tr_TR: Küçültmeden ve birleştirmeden hariç tutulacak JavaScript dosyalarının URL’lerini belirtin (her satıra bir tane).

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
tr_TR: <strong>Dahili:</strong> URL’nin etki alanı kısmı otomatik olarak sadeleştirilecektir. Belirli bir yolda bulunan tüm JS dosyalarını hariç tutmak için (.*).js joker karakterlerini kullanın.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
tr_TR: <strong>3. Taraf:</strong> Harici JS dosyalarını dahil etmemek için ya URL tam yolunu ya da sadece etki alanı adını kullanın. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Load JavaScript deferred
tr_TR: Ertelenmiş JavaScript yükle

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Ertelenmiş JavaScript yüklemek, yükleme süresini iyileştirebilir ve sitenizdeki işleyişi engelleyen JS’yi aradan kaldırır. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
tr_TR: Ertelenmeden hariç tutulacak JavaScript dosyalarının URL’lerini ya da anahtar kelimelerini belirtin (her satıra bir tane). %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Delay JavaScript execution
tr_TR: JavaScript’i Geciktir yürütmesi

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
tr_TR: JavaScript dosyalarının yüklenmesini, kullanıcı etkileşimine (örn. kaydırma, tıklama) kadar geciktirerek performansı artırır. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: One-click exclusions
tr_TR: Tek tıkla hariç tutmalar

en: When using the Delay JavaScript feature, you might notice that some elements in the viewport take time to appear.
tr_TR: JavaScript’i Geciktir özelliğini kullanırken, görüntü alanındaki bazı öğelerin görünmesinin zaman aldığını fark edebilirsiniz.

en: If you need these elements to load immediately, select the related plugins, themes, or services below to ensure they appear without delay.
tr_TR: Eğer bu öğelerin hemen yüklenmesini istiyorsanız, gecikmeden görünmelerini sağlamak için aşağıdan ilgili eklentileri, temaları veya hizmetleri seçin.

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
tr_TR: Yürütmeyi geciktirmenin dışında bırakılacağı satır içi veya JavaScript dosyalarını tanımlayabilecek URL’leri veya anahtar kelimeleri belirtin (her satıra bir tane).

en: Safe Mode for Delay JavaScript Execution
tr_TR: JavaScript’i Geciktir Yürütmesi için Güvenli Kip

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: The Safe Mode mode prevents all internal scripts from being delayed.
tr_TR: Güvenli Kip kipi, tüm dahili komut kodlarının gecikmesini önler.

en: Performance impact
tr_TR: Performans etkisi

en: By enabling Safe Mode, you significantly reduce your website performance improvements. We recommend using it only as a temporary solution. If you’re experiencing issues with the Delay JavaScript feature, our support team can help you troubleshoot.
tr_TR: Güvenli Kipi etkinleştirerek web sitenizin performans iyileştirmelerini önemli ölçüde azaltırsınız. Bunu yalnızca geçici bir çözüm olarak kullanmanızı öneririz. JavaScript’i Geciktir özelliğiyle ilgili sorun yaşıyorsanız destek ekibimiz sorunu gidermenize yardımcı olabilir.

en: ACTIVATE SAFE MODE
tr_TR: GÜVENLİ KİPİ ETKİNLEŞTİR

en: Media
tr_TR: Ortam

en: LazyLoad, image dimensions, font optimization
tr_TR: LazyLoad, resim boyutları, yazı tipi iyileştirme

en: Autoptimize
tr_TR: Otoiyileştir

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
tr_TR: Resimlerin, iframe’lerin, ve görüntülerin sadece görüntü alanına girmesiyle (ya da girmek üzereyken) yükleneceği gibi asıl ve farkedilir yükleme süresini iyileştirebilir ve HTTP isteklerinin sayısını azaltır. %1$sDaha Fazla Bilgi%2$s

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin names.
en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
tr_TR: LazyLoad şu anda %2$s içinde aktif edildi. Eğer WP Rocket’in LazyLoad’ını kullanmak istiyorsanız, %2$s içindeki bu seçeneği etkisizleştirin.

en: Image Dimensions
tr_TR: Resim Boyutları

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Resimlere eksik genişlik ve yükseklik özniteliklerini ekleyin. Düzen değişimlerini önlemeye ve ziyaretçileriniz için okuma deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Fonts
tr_TR: Yazı Tipleri

en: Enable for images
tr_TR: Resimler için etkinleştir

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin names.
en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
tr_TR: Resimler için LazyLoad şu anda %2$s içinde aktif edildi. Eğer %1$s’in LazyLoad’ını kullanmak istiyorsanız, %2$s içindeki bu seçeneği etkisizleştirin.

en: Enable for CSS background images
tr_TR: CSS arka plan resimleri için etkinleştir

en: Enable for iframes and videos
tr_TR: Iframe’ler ve görüntüler için etkinleştir

en: Replace YouTube iframe with preview image
tr_TR: Önizleme resmi ile YouTube iframe’ini değiştir

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin or themes names.
en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
tr_TR: Önizleme resmi ile değiştirilen YouTube iframe’i %2$s ile uyumlu değil.

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin or themes names.
en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
tr_TR: Bir sayfada çok sayıda YouTube görüntüsüne sahipseniz bu önemli ölçüde yükleme sürenizi iyileştirebilir.

en: Excluded images or iframes
tr_TR: Hariç tutulan resimler veya iframe’ler

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
tr_TR: Resim veya iframe kodundan hariç tutulacak anahtar kelimeleri (örn. resim dosya adı, CSS dosya adı, CSS sınıfı, etki alanı) belirtin (her satıra bir tane). %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Add missing image dimensions
tr_TR: Eksik resim boyutlarını ekle

en: Preload fonts
tr_TR: Yazı tiplerini önyükle

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Preload above-the-fold fonts to enhance layout stability and optimize text-based LCP elements. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Düzen kararlılığını artırmak ve metin tabanlı LCP öğelerini en iyi hale getirmek için kat üstü yazı tiplerini önyükleyin. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Self-host Google Fonts
tr_TR: Kendi kendine barındırılan Google Yazı Tipleri

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Download and serve fonts directly from your server. Reduces connections to external servers and minimizes font shifts. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Yazı tiplerini doğrudan sunucunuzdan indirin ve sunun. Harici sunuculara olan bağlantıları azaltır ve yazı tipi kaymalarını en aza indirir. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Generate cache files
tr_TR: Önbellek dosyalarını oluşturun

en: Preload Cache
tr_TR: Önbelleği Önyükle

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: When you enable preloading WP Rocket will automatically detect your sitemaps and save all URLs to the database. The plugin will make sure that your cache is always preloaded.
tr_TR: Önceden yüklemeyi etkinleştirdiğinizde WP Rocket, site haritalarınızı otomatik olarak algılayacak ve tüm URL’leri veritabanına kaydedecek. Eklenti, önbelleğinizin her zaman önceden yüklendiğinden emin olacak.

en: Preload Links
tr_TR: Bağlantıları Önyükle

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Bağlantı önyükleme, kullanıcı bağlantının üzerine geldiğinde bir sayfa indirerek algılanan yükleme süresini iyileştirir. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Activate Preloading
tr_TR: Önyüklemeyi aktif et

en: Exclude URLs
tr_TR: Hariç tutulan URL’ler

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify URLs to be excluded from the preload feature (one per line). %1$sMore info%2$s
tr_TR: Önyükleme özelliğinden hariç tutulacak URL’leri belirtin (her satıra bir tane). %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Enable link preloading
tr_TR: Bağlantı önyüklemeyi etkinleştir

en: Advanced Rules
tr_TR: Gelişmiş Kurallar

en: Fine-tune cache rules
tr_TR: Önbellek kurallarına ince ayar yapın

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
tr_TR: Özel oturum açma/oturum kapatma URL’leri gibi hassas sayfalar önbellekten hariç tutulmalıdır.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = plugin name, %3$s closing </a> tag.
en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
tr_TR: <br><strong>%1$s%2$s%3$s</strong> içinde ayarlanan sepet, ödeme ve "hesabım" sayfaları algılanacak ve varsayılan olarak asla önbelleklenmeyecektir.

en: Cache Lifespan
tr_TR: Önbellek Geçerlilik Süresi

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
tr_TR: Belirtilen geçerlilik süresinden eski önbellek dosyaları silinecektir.<br>Geçerlilik süresi sona erdikten sonra otomatik olarak yeniden oluşturulması için önbellek %1$sönyüklemeyi%2$s etkinleştirin.

en: Never Cache Cookies
tr_TR: Asla Önbelleklenmeyen Tanımlama Bilgileri

en: Cache Query String(s)
tr_TR: Önbelleklenen Sorgu Dizgi(leri)si

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
tr_TR: %1$sSorgu dizgilerini önbelleklemek%2$s belirli GET parametreleri için önbelleklemeye zorlamanızı etkinleştirir.

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
tr_TR: Genel önbelleğin ne kadar süre sonra temizleneceği zamanı belirtin<br>(0 = sınırsız)

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
tr_TR: Eğer belirli aralıklarla görünen sorunları fark ederseniz geçerlilik süresini 10 saat veya daha azına düşürün. %1$sNeden?%2$s

en: Hours
tr_TR: Saat

en: Days
tr_TR: Gün

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
tr_TR: Asla önbelleklenmemesi gereken sayfa ve yazıların URL’lerini belirtin (her satıra bir tane)

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
tr_TR: URL’nin etki alanı kısmı otomatik olarak sadeleştirilecektir.<br>Verilen yol altında çoklu URL’leri adreslemek için (.*) joker karakterlerini kullanın.

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
tr_TR: Ziyaretçinin tarayıcısında ayarlandığında, bir sayfanın önbelleklenmesine engel olması gereken, tanımlama bilgilerinin tam ya da kısmi kimliklerini belirtin (satır başına bir tane)

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
tr_TR: Önbelleklenmiş sayfaları asla görmemesi gereken kullanıcı tanıtıcı dizgisini belirtin (her satıra bir tane)

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
tr_TR: UA dizgilerinin parçalarını algılamak için (.*) joker karakterlerini kullanın.

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
tr_TR: Herhangi bir yazıyı veya sayfayı her güncellediğinizde daima önbellekten temizlenmesini istediğiniz URL’leri belirtin (her satıra bir tane)

en: Specify query strings for caching (one per line)
tr_TR: Önbellekleme için sorgu dizgilerini belirtin (her satıra bir tane)

en: Optimize, reduce bloat
tr_TR: İyileştirin, şişmeyi azaltın

en: Post Cleanup
tr_TR: Yazı Temizleme

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
tr_TR: Yazı incelemeleri ve taslaklar kalıcı olarak silinecektir. İncelemeleri ya da taslakları tutmanız gerekiyorsa bu seçeneği kullanmayın.

en: Comments Cleanup
tr_TR: Yorumları Temizleme

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
tr_TR: İstenmeyen mesaj ve çöpe atılmış yorumlar kalıcı olarak silinecektir.

en: Transients Cleanup
tr_TR: Geçicileri Temizleme

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
tr_TR: Geçiciler geçici seçeneklerdir; kaldırması güvenlidir. Eklentilerinizin gerektirdiklerini otomatik olarak oluşturacaklardır.

en: Database Cleanup
tr_TR: Veritabanı Temizleme

en: Reduces overhead of database tables
tr_TR: Veritabanı tablolarının ek yükünü azaltır

en: Automatic Cleanup
tr_TR: Otomatik Temizleme

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
tr_TR[0]: Veritabanınızda %s düzeltme.
tr_TR[1]: Veritabanınızda %s düzeltme.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
tr_TR[0]: Veritabanınızda %s taslak.
tr_TR[1]: Veritabanınızda %s taslak.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
tr_TR[0]: Veritabanınızda %s çöpe atılmış yazı.
tr_TR[1]: Veritabanınızda %s çöpe atılmış yazı.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
tr_TR[0]: Veritabanınızda %s istenmeyen yorum.
tr_TR[1]: Veritabanınızda %s istenmeyen yorum.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
tr_TR[0]: Veritabanınızda %s çöpe atılmış yorum.
tr_TR[1]: Veritabanınızda %s çöpe atılmış yorum.

en: All transients
tr_TR: Tüm geçiciler

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
tr_TR[0]: Veritabanınızda %s geçici.
tr_TR[1]: Veritabanınızda %s geçici.

en: Optimize Tables
tr_TR: Tabloları iyileştir

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
tr_TR[0]: Veritabanınızda iyileştirmek için %s tablo.
tr_TR[1]: Veritabanınızda iyileştirmek için %s tablo.

en: Schedule Automatic Cleanup
tr_TR: Otomatik Temizlemeyi Zamanla

en: Frequency
tr_TR: Sıklıkla

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: Integrate your CDN
tr_TR: CDN’nizi bütünleştirin

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
tr_TR: Sabit dosyaların (CSS, JS, resimler) tüm URL’leri, verdiğiniz CNAME(lere)e yeniden yazılacaktır.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
tr_TR: Cloudflare ve Sucuri gibi hizmetler için gerekmez. Lütfen mevcut %1$sEklentilerimize%2$s bakın.

note: translators: %1$s = opening em tag, %2$l = list of add-on name(s), %3$s = closing em tag.
en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
tr_TR[0]: %1$s%2$l Eklentisi%3$s şu anda etkinleştirildi. CDN ayarlarının yapılandırması, sitenizde çalışması amacıyla %2$l için gerekmez.
tr_TR[1]: %1$s%2$l Eklentileri%3$s şu anda etkinleştirildi. CDN ayarlarının yapılandırması, sitenizde çalışması amacıyla %2$l için gerekmez.

en: Enable Content Delivery Network
tr_TR: İçerik Dağıtım Ağını (CDN) etkinleştir

en: CDN CNAME(s)
tr_TR: CDN CNAME(ler)

en: Specify the CNAME(s) below
tr_TR: Aşağıda CNAME(leri) belirtin

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
tr_TR: CDN aracılığıyla sunulmaması gereken dosyaların URL(lerini)sini belirtin (her satıra bir tane).

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
tr_TR: URL’nin etki alanı kısmı otomatik olarak sadeleştirilecektir.<br>Belirli bir yolda bulunan verilen bir dosya türünün tüm dosyalarını hariç tutmak için (.*) joker karakterlerini kullanın.

en: Heartbeat
tr_TR: Kalp Atışı

en: Control WordPress Heartbeat API
tr_TR: WordPress Kalp Atışı API’sini denetleyin

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
tr_TR: Kalp Atışı API’si etkinliğini azaltmak veya etkisizleştirmek, sunucunuzun kaynaklarının bazılarını kurtarmasına yardımcı olabilir.

en: Reduce or disable Heartbeat activity
tr_TR: Kalp Atışı etkinliğini azaltma veya etkisizleştirme

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
tr_TR: Etkinliği azaltmak Kalp Atışı sıklığını, her dakikada bir vuruştan her 2 dakikada bir vuruşa değiştirecektir.

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
tr_TR: Kalp Atışı’nın tamamen etkisizleştirilmesi bu API’yi kullanan eklentileri ve temaları bozabilir.

en: Do not limit
tr_TR: Sınırlandırma

en: Reduce activity
tr_TR: Etkinliği azalt

en: Disable
tr_TR: Etkisizleştir

en: Control Heartbeat
tr_TR: Kalp Atışı’nı denetle

en: Behavior in backend
tr_TR: Arka uçtaki davranış

en: Behavior in post editor
tr_TR: Yazı düzenleyicideki davranış

en: Behavior in frontend
tr_TR: Ön uçtaki davranış

en: Get performance insights
tr_TR: Performans içgörülerini alın

en: Performance Monitoring
tr_TR: Performans İzleme

en: Enable automatic performance testing for your pages.
tr_TR: Sayfalarınız için otomatik performans denemesini etkinleştirin.

en: Upgrade your plan to get access to automatic performance tests
tr_TR: Otomatik performans denemelerine erişmek için planınızı yükseltin

en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

en: Add more features
tr_TR: Daha fazla özellik ekleyin

en: One-click Rocket Add-ons
tr_TR: Tek Tık Rocket Eklentileri

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
tr_TR: Tek Tık Eklentiler, yapılandırma gerekmeden mevcut seçenekleri genişleten özelliklerdir. Etkinleştirmek için seçeneği bu ekrandan "açık" olarak değiştirin.

en: Rocket Add-ons
tr_TR: Rocket Eklentileri

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
tr_TR: Rocket Eklentileri mevcut seçenekleri genişleten tamamlayıcı özelliklerdir.

en: User Cache
tr_TR: Kullanıcı Önbelleği

en: If you need to create a dedicated set of cache files for each logged-in WordPress user, you must activate this add-on.
tr_TR: Eğer oturum açan her WordPress kullanıcısı için adanmış bir önbellek dosyası kümesi oluşturmanız gerekiyorsa bu eklentiyi etkinleştirmek zorundasınız.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: User cache is great when you have user-specific or restricted content on your website.<br>%1$sLearn more%2$s
tr_TR: Web sitenizde kullanıcıya özgü ya da kısıtlı içeriğe sahip olduğunuzda kullanıcı önbelleği mükemmeldir.<br>%1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
tr_TR: Bu eklenti ile Cloudflare hesabınızı bütünleştirin.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
tr_TR: Cloudflare önbelleğini temizlemek ve WP Rocket ile en uygun ayarları etkinleştirmek gibi seçenekleri kullanmak için hesap e-postanızı, genel API anahtarını ve etki alanını sağlar.

note: translators: %1$s = opening span tag, %2$s = closing span tag.
en: %1$sPlanning on using Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Just activate the official Cloudflare plugin and configure it. WP Rocket will automatically enable compatibility.
tr_TR: %1$sOtomatik Platform İyileştirmesini (APO) kullanmayı mı planlıyorsunuz?%2$s Sadece resmi Cloudflare eklentisini aktif edin ve yapılandırın. WP Rocket uyumluluğu otomatik olarak etkinleştirecektir.

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
tr_TR: Varnish sunucunuzda çalışıyorsa, bu eklentiyi aktif etmek zorundasınız.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
tr_TR: Varnish önbelleği, WP Rocket önbelleğini her temizlediğinde içeriğin her zaman güncel olmasını sağlamak için temizlenecektir.<br>%1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s

en: WebP Compatibility
tr_TR: WebP Uyumluluğu

en: Improve browser compatibility for WebP images.
tr_TR: WebP resimleri için tarayıcı uyumluluğunu iyileştirin.

note: translators: %1$s and %3$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
tr_TR: WP Rocket’in WebP resimlerini uyumlu tarayıcılara sunmasını istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin. WP Rocket’in sizin için WebP resimlerini oluşturamayacağını lütfen unutmayın. WebP resimleri oluşturmak için %1$sImagify%2$s öneriyoruz. %3$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
tr_TR: WP Rocket’in önbelleği temizlendiğinde Sucuri önbelleğini temizler.

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
tr_TR: WP Rocket’in önbelleği temizlendiğinde Sucuri önbelleğini temizlemek için API anahtarınızı verin.

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
tr_TR: Bu eklenti ile Sucuri önbelleğini eşitleyin.

en: Cloudflare credentials
tr_TR: Cloudflare kimlik bilgileri

en: Cloudflare settings
tr_TR: Cloudflare ayarları

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
tr_TR: Genel API anahtarı

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
tr_TR: API anahtarınızı bulun

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
tr_TR: Hesap e-postası

[ctx: Cloudflare]
en: Zone ID
tr_TR: Bölge Kimliği - Zone ID

en: Development mode
tr_TR: Geliştirme kipi

note: translators: %1$s = link opening tag, %2$s = link closing tag.
en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
tr_TR: Web sitenizde geçici olarak geliştirme kipini aktif edin. Bu ayar otomatik olarak 3 saat sonra kapanacak. %1$sDaha fazla bilgi edinin%2$s

en: Optimal settings
tr_TR: En uygun ayarlar

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
tr_TR: Hız, performans puanı ve uyumluluk için Cloudflare yapılandırmanızı otomatik olarak iyileştirir.

en: Relative protocol
tr_TR: Göreli protokol

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
tr_TR: Sadece Cloudflare’in esnek SSL özelliği ile kullanılmalıdır. Sabit dosyaların (CSS, JS, resimler) URL’leri, http:// veya https:// yerine // kullanmak için yeniden yazılacaktır.

en: Sucuri credentials
tr_TR: Sucuri kimlik bilgileri

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format {32 characters}/{32 characters}:
tr_TR: Güvenlik Duvarı API anahtarı (eklenti için), {32 karakter}/{32 karakter} biçiminde olmak zorundadır:

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
tr_TR: API anahtarınızı bulun

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
tr_TR: Sucuri Eklentisi: Sucuri güvenlik duvarı için API anahtarı, <code>{32 karakter}/{32 karakter}</code> biçiminde olmak zorundadır.

en: Sorry! Adding /(.*) in Advanced Rules > Never Cache URL(s) was not saved because it disables caching and optimizations for every page on your site.
tr_TR: Üzgünüz! Gelişmiş Kurallar > URL’(leri)yi Asla Önbellekleme içine /(.*) eklemek, sitenizdeki her sayfa için önbelleğe almayı ve iyileştirmeleri etkisizleştirdiğinden kaydedilmedi.

en: Import, Export, Rollback
tr_TR: İçe aktarın, Dışa aktarın, Geri alın

en: Image Optimization
tr_TR: Resim İyileştirme

en: Compress your images
tr_TR: Resimlerinizi sıkıştırın

en: Tutorials
tr_TR: Eğitimler

en: Getting started and how to videos
tr_TR: Başlarken ve nasıl yapılır videoları

en: Our Plugins
tr_TR: Eklentilerimiz

en: Build Better, Faster, Safer
tr_TR: Daha İyi, Daha Hızlı, Daha Güvenli Oluşturun

en: WP Rocket Expired Cache Interval
tr_TR: WP Roket Süresi Dolmuş Önbellek Aralığı

en: WP_CACHE value
tr_TR: WP_CACHE değeri

en: Cache
tr_TR: Önbellek

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
tr_TR: WP Rocket önbelleğinin düzgün çalışması için WP_CACHE sabitinin true olarak ayarlanması gerekir

en: WP_CACHE is set to true
tr_TR: WP_CACHE, true olarak ayarlı

en: WP_CACHE is not set
tr_TR: WP_CACHE ayarlı değil

en: WP_CACHE is set to false
tr_TR: WP_CACHE, false olarak ayarlı

en: Your RocketCDN subscription is currently active.
tr_TR: RocketCDN aboneliğiniz şu anda etkin.

note: translators: %1$s = opening <code> tag, %2$s = CDN URL, %3$s = closing </code> tag.
en: To use RocketCDN, replace your CNAME with %1$s%2$s%3$s.
tr_TR: RocketCDN’yi kullanmak için CNAME’nizi %1$s%2$s%3$s ile değiştirin.

note: translators: %1$is = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: %1$sMore Info%2$s
tr_TR: %1$sDaha Fazla Bilgi%2$s

en: Missing required parameters for subscription activation.
tr_TR: Abonelik etkinleştirmesi için gerekli parametreler eksik.

note: translators: %d: HTTP response code
en: Failed to activate RocketCDN subscription. API returned %d.
tr_TR: RocketCDN aboneliğini etkinleştirme başarısız. API, %d değerini döndürdü.

en: We could not fetch the current price because RocketCDN API returned an unexpected error code.
tr_TR: RocketCDN API beklenmeyen bir hata kodu döndürdüğünden şu anki fiyatı getiremedik.

en: RocketCDN is not available at the moment. Please retry later.
tr_TR: RocketCDN şu anda kullanılabilir değil. Lütfen daha sonra yeniden deneyin.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
tr_TR: RocketCDN önbellek temizleme başarısız oldu: Eksik tanımlayıcı parametresi.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
tr_TR: RocketCDN önbellek temizleme başarısız oldu: Eksik kullanıcı belirteci.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
tr_TR: RocketCDN önbellek temizleme başarısız oldu: API beklenmeyen bir yanıt kodu döndürdü.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
tr_TR: RocketCDN önbellek temizleme başarısız oldu: API boş bir yanıt döndürdü.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
tr_TR: RocketCDN önbellek temizleme başarısız oldu: API beklenmeyen bir yanıt döndürdü.

note: translators: %s = message returned by the API.
en: RocketCDN cache purge failed: %s.
tr_TR: RocketCDN önbellek temizleme başarısız oldu: %s

en: RocketCDN cache purge successful.
tr_TR: RocketCDN önbellek temizleme başarılı.

note: translators: %1$s = Old CName, %2$s = New CName.
en: We've updated your RocketCDN CNAME from %1$s to %2$s.
tr_TR: RocketCDN CNAME’inizi %1$s ifadesinden %2$s ifadesine güncelledik.

note: translators: %1$s = New CName.
en: The change is already applied to the plugin settings. If you were using the CNAME in your code, make sure to update it to: %1$s.
tr_TR: Değişiklik zaten eklenti ayarlarına uygulandı. Eğer kodunuzda CNAME kullanıyorsanız, bunu şu şekilde güncellediğinizden emin olun: %1$s.

en: contact support
tr_TR: destek ile iletişime geçin

en: RocketCDN activation incomplete
tr_TR: RocketCDN etkinleştirmesi tamamlanmadı

en: RocketCDN isn’t active on this website yet.
tr_TR: RocketCDN henüz bu web sitesinde etkin değil.

en: Click below to complete the activation. You’ll be redirected to checkout to confirm your subscription.
tr_TR: Etkinleştirmeyi tamamlamak için aşağıya tıklayın. Aboneliğinizi onaylamak için ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz.

en: Complete activation
tr_TR: Etkinleştirmeyi tamamla

en: RocketCDN enabled
tr_TR: RocketCDN etkinleştirildi

en: RocketCDN disabled
tr_TR: RocketCDN etkisizleştirildi

note: Translators: %s = date formatted using date_i18n() and get_option( 'date_format' ).
en: Valid until %s only!
tr_TR: Sadece %s tarihine kadar geçerli!

en: Propel your Content at the Speed of Light!
tr_TR: İçeriğinizi Işık Hızında İlerletin!

en: RocketCDN delivers your content from servers around the world for a faster website.
tr_TR: RocketCDN, daha hızlı bir web sitesi için içeriğinizi dünya çapındaki sunuculardan sunar.

en: Unlimited Performance
tr_TR: Sınırsız Performans

en: Experience blazing-fast content delivery through 120 edge locations with unlimited bandwidth.
tr_TR: Sınırsız bant genişliğine sahip 120 uç konum aracılığıyla inanılmaz hızlı içerik dağıtımını deneyimleyin.

en: Pre-Tuned for Speed
tr_TR: Hız için Önceden Ayarlanmış

en: Enjoy pre-configured settings tailored for maximum speed and performance.
tr_TR: En fazla hız ve performans için özel olarak hazırlanmış önceden yapılandırılmış ayarların keyfini çıkarın.

en: Effortless Setup
tr_TR: Zahmetsiz Ayarlama

en: Benefit from automatic configuration of the CDN option in WP Rocket, making setup effortless.
tr_TR: Ayarlamayı zahmetsiz hale getiren WP Rocket’taki CDN seçeneğinin otomatik yapılandırılmasından yararlanın.

en: You can cancel anytime!
tr_TR: İstediğiniz zaman iptal edebilirsiniz!

note: translators: %1$s = discounted price, %2$s = regular price.
en: *$%1$s/month for 12 months then $%2$s/month. You can cancel your subscription at any time.
tr_TR: *12 ay için $%1$s/ay ardından $%2$s/ay. Aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

en: Yearly
tr_TR: Yıllık

en: 2 Months Free!
tr_TR: 2 Ay Ücretsiz!

en: Billed Monthly.
tr_TR: Aylık Faturalandırılır.

en: per month, billed yearly
tr_TR: ay başına, yıllık olarak faturalandırılır

en: excl. VAT
tr_TR: KDV hariç

en: Get Started
tr_TR: Başlayın

en: Reduce this banner
tr_TR: Bu afişi küçült

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network.
tr_TR: RocketCDN, WP Rocket’in İçerik Dağıtım Ağı ile web sitenizi hızlandırın.

en: Learn More
tr_TR: Daha Fazla Bilgi Edinin

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
tr_TR: RocketCDN yerel etki alanlarında ve hazırlık sitelerinde kullanılamaz.

en: Get RocketCDN
tr_TR: RocketCDN’yi Al

en: New!
tr_TR: Yeni!

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network!
tr_TR: RocketCDN, WP Rocket’in İçerik Dağıtım Ağı ile web sitenizi hızlandırın!

en: WP Rocket process pending jobs
tr_TR: WP Rocket işlemi bekleyen işler

en: WP Rocket clear failed jobs
tr_TR: WP Rocket başarısız işleri temizledi

en: WP Rocket process on submit jobs
tr_TR: Gönderme işlerinde WP Roket süreci

en: Clear Priority Elements
tr_TR: Öncelikli Öğeleri Temizle

en: Clear Priority Elements of this URL
tr_TR: Bu URL’nin Öncelikli Öğelerini Temizle

en: Priority Elements
tr_TR: Öncelikli Öğeler

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Reset stored optimizations related to Automatic Lazy Rendering, Critical Images, Preconnect to External Domains, and Preload Fonts.
tr_TR: Otomatik Lazy İşleme, Önemli Resimler, Harici Etki Alanlarına Önbağlama ve Yazı Tiplerini Önyükleme ile ilgili saklanan iyileştirmeleri sıfırlayın.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Stored optimization data for Automatic Lazy Rendering, Critical Images, Preconnect to External Domains, and Preload Fonts has been cleared! New data will be generated as needed.
tr_TR: %1$s: Otomatik Lazy İşleme, Önemli Resimler, Harici Etki Alanlarına Önbağlama ve Yazı Tiplerini Önyükleme için saklanan iyileştirme verileri temizlendi! Gerektiğinde yeni veriler oluşturulacaktır.

en: Script error
tr_TR: Komut kodu hatası

en: Script timeout
tr_TR: Komut kodu zaman aşımı

note: Translators: %s is the exception message.
en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
tr_TR: Geçerli bir kesinti zamanı belirlemek mümkün değildi: %s.

en: Every minute
tr_TR: Her dakika

en: Regenerate Critical Path CSS
tr_TR: Önemli Yol CSS’yi yeniden oluştur

en: Generate Specific CPCSS
tr_TR: Belirli ÖYCSS’yi Oluştur

en: Regenerate specific CPCSS
tr_TR: Belirli ÖYCSS’yi Yeniden Oluştur

en: This feature is not available for non-public post types.
tr_TR: Bu özellik ortak olmayan gönderi türleri için kullanılabilir değildir.

en: %l to use this feature.
tr_TR: Bu özelliği kullanmak için %l.

note: translators: %s = post type.
en: Publish the %s
tr_TR: %s Yayınla

en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
tr_TR: WP Rocket ayarlarında CSS’yi eşzamanlı olmadan yükle’yi etkinleştir

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
tr_TR: Yukarıdaki seçeneklerde CSS’yi eşzamanlı olmadan yükle’yi etkinleştir

note: translators: %1$s = type of content, %2$s = error message.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
tr_TR: %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı. Hata: %2$s

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
tr_TR: Mobil üzerinde %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı. Hata: API boş bir yanıt döndürdü.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
tr_TR: %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı. Hata: API boş bir yanıt döndürdü.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
tr_TR: Mobil üzerinde %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı.

note: translators: %s = item URL. translators: %1$s = item URL or item type.
en: Critical CSS for %1$s not generated.
tr_TR: %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı.

note: translators: %s = URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
tr_TR: Mobil üzerinde %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı. Hata: API geçersiz bir yanıt kodu döndürdü.

note: translators: %s = URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
tr_TR: %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı. Hata: API geçersiz bir yanıt kodu döndürdü.

note: translators: %1$s = error message.
en: Error: %1$s
tr_TR: Hata: %1$s

en: Critical CSS generation is currently running.
tr_TR: Önemli CSS üretimi şu anda çalışıyor.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
tr_TR: İlerlemeyi izlemek için %1$sWP Rocket ayarları%2$s sayfasına gidin.

note: Translators: %1$d = number of critical CSS generated, %2$d = total number of critical CSS to generate.
en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
tr_TR: Önemli CSS oluşturma şu anda çalışıyor: %1$d / %2$d sayfa türü tamamlandı. (İlerlemeyi görmek için bu sayfayı yenileyin)

note: Translators: %1$d = number of critical CSS generated, %2$d = total number of critical CSS to generate.
en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
tr_TR: Önemli CSS oluşturma, %1$d / %2$d sayfa türü için bitti.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
tr_TR: Önemli CSS oluşturma, bir ya da daha fazla hata ile karşılaştı.

en: Learn more.
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin.

note: translators: %1$ = opening bold tag, %2$ = closing bold tag.
en: We highly recommend the %1$supdated Remove Unused CSS%2$s for a better CSS optimization. Load CSS Asynchronously is always available as a back-up.
tr_TR: Daha iyi bir CSS iyileştirmesi için %1$sgüncellenmiş Kullanılmayan CSS’yi Kaldır’ı%2$s şiddetle tavsiye ederiz. CSS’yi Eşzamanlı Olmadan Yükle, her zaman yedek olarak kullanılabilir.

en: Stay with the old option
tr_TR: Eski seçenekle kal

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
tr_TR: Mobil üzerinde %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı. Hata: Hedef klasör oluşturulamadı.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
tr_TR: %1$s için Önemli CSS oluşturulmadı. Hata: Hedef klasör oluşturulamadı.

en: Critical CSS file for mobile does not exist
tr_TR: Mobil için Önemli CSS dosyası yok

en: Critical CSS file does not exist
tr_TR: Önemli CSS dosyası yok

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
tr_TR: Mobil için Önemli CSS dosyası silinemez

en: Critical CSS file cannot be deleted
tr_TR: Önemli CSS dosyası silinemez

note: translators: %1$s = item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
tr_TR: %1$s için Mobil Önemli CSS oluşturulmadı.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %s in progress.
tr_TR: %s için Önemli CSS devam ediyor.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %s generated.
tr_TR: %s için Mobil Önemli CSS oluşturuldu.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %s generated.
tr_TR: %s için Önemli CSS oluşturuldu.

en: Critical CSS file deleted successfully.
tr_TR: Önemli CSS dosyası başarılı olarak silindi.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
tr_TR: %1$s için Mobil Önemli CSS zaman aşımına uğradı. Lütfen biraz sonra yeniden deneyin.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
tr_TR: %1$s için Önemli CSS zaman aşımına uğradı. Lütfen biraz sonra yeniden deneyin.

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
tr_TR: Mobil ÖYCSS oluşturma etkinleştirilmedi.

en: Requested post does not exist.
tr_TR: İstenen yazı yok.

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
tr_TR: Yayınlanmamış yazı için ÖYCSS oluşturulamıyor.

en: Scheduled Cache Purge
tr_TR: Zamanlanmış Önbellek Temizleme

en: Scheduled Database Optimization
tr_TR: Zamanlanmış Veritabanı İyileştirme

en: Database Optimization Process
tr_TR: Veritabanı İyileştirme İşlemi

[ctx: noun]
en: Preload
tr_TR: Önyükleme

en: Critical Path CSS Generation Process
tr_TR: Önemli Yol CSS’yi Oluşturma İşlemi

en: Get Rocket Insights
tr_TR: Rocket Insights’ı Alın

en: Your plan
tr_TR: Planınız

en: See how your top pages perform and quickly spot and optimize what slows your site down.
tr_TR: En iyi sayfalarınızın nasıl performans gösterdiğini ve sitenizi neyin yavaşlattığını hızlı bir şekilde tespit edin ve iyileştirin.

en: * Billed monthly. You can cancel at any time, each month started is due.
tr_TR: * Aylık faturalandırıldı. İstediğiniz zaman iptal edebilirsiniz, başlanan her ay ücreti ödenir.

note: translators: %1$s opening strong tag, %2$s number of pages, %3$s closing strong tag.
en: Up to %1$s%2$s pages%3$s tracked
tr_TR: %1$s%2$s sayfaya%3$s kadar takip edildi

note: translators: %1$s opening strong tag, %2$s closing strong tag.
en: Automatic %1$sperformance monitoring%2$s
tr_TR: Otomatik %1$sperformans izleme%2$s

note: translators: %1$s opening strong tag, %2$s closing strong tag.
en: Unlimited %1$son-demand tests%2$s
tr_TR: Sınırsız %1$sisteğe bağlı denemeler%2$s

note: translators: %1$s opening strong tag, %2$s closing strong tag.
en: Full %1$sGTmetrix performance reports%2$s
tr_TR: Tam %1$sGTmetrix performans raporları%2$s

en: Launch Offer
tr_TR: Başlangıç Teklifi

en: Launch price valid for the first 12 months, after which standard pricing applies.
tr_TR:  Başlangıç fiyatı ilk 12 ay için geçerlidir, sonrasında standart fiyatlandırma uygulanır.

en: There was an error updating the plugin.
tr_TR: Eklenti güncellenirken bir hata oldu.

note: translators: %s: ban reason
en: because %s
tr_TR: çünkü %s

en: your website is banned
tr_TR: web siteniz yasaklandı

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name.
en: Your %1$s%2$s license is about to expire%3$s: you will soon lose access to product updates and support.
tr_TR: %1$s%2$s lisansınızın süresi dolmak üzere%3$s: yakında ürün güncellemelerine ve desteğine erişiminizi kaybedeceksiniz.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = discount price.
en: Renew before it is too late, you will pay %1$s%3$s%2$s.
tr_TR: Çok geç olmadan yenileyin, %1$s%3$s%2$s ödeyeceksiniz.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = discount percentage, %3$s = </strong>, %4$s = discount price.
en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
tr_TR: Çok geç olmadan %1$s%2$s indirim%3$s ile yenileyin, sadece %1$s%4$s%3$s ödeyeceksiniz!

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need a valid license to continue using this feature. %1$sRenew now%2$s before losing access.
tr_TR: Bu özelliği kullanmaya devam etmek için geçerli bir lisansa ihtiyacınız var. Erişimi kaybetmeden önce %1$sşimdi yenileyin%2$s.

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need an active license to enable this option. %1$sRenew now%2$s.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirmek için aktif bir lisansa ihtiyacınız var. %1$sŞimdi yenile%2$s.

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need an active license to enable this option. %1$sMore info%2$s.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirmek için aktif bir lisansa ihtiyacınız var. %1$sDaha fazla bilgi%2$s.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = <strong>, %4$s = </strong>.
en: As your license is no longer active, you lost access to WP Rocket's powerful features to %1$sboost speed%2$s and deliver a %3$stop-notch user experience%4$s.
tr_TR: Lisansınız artık etkin olmadığından, WP Rocket’in %1$shızı artırmaya%2$s ve %3$sbirinci sınıf kullanıcı deneyimi%4$s sunmaya yönelik güçlü özelliklerine erişiminizi kaybettiniz.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = WP Rocket plugin name, %3$s = </strong>, %4$s = <a>, %5$s = percentage, %6$s = </a>.
en: %1$s%2$s%3$s: Your license has been revoked and your site is no longer optimized for speed. %4$sGet WP Rocket at %5$s off%6$s
tr_TR: %1$s%2$s%3$s: Lisansınız iptal edildi ve siteniz artık hız açısından en iyi hale getirilmiyor. %4$sWP Rocket’ı %5$s indirimli alın%6$s

note: translators: %1$s = promotion name, %2$s = <br>, %3$s = <strong>, %4$s = promotion discount percentage, %5$s = </strong>, %6$s = Growth or Multi.
en: Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to %6$s!%5$s
tr_TR: Daha fazla web sitesini hızlandırmak için %1$s avantajından yararlanın:%2$s %3$slisansınızı %6$s’ye yükseltmek%5$s için %3$s%4$s indirim%5$s alın!

en: or
tr_TR: veya

note: translators: %1$s = domain.
en: %s is unavailable on local domains and staging sites.
tr_TR: %s yerel etki alanlarında ve hazırlık sitelerinde kullanılamaz.

note: translators: %s = promotion discount percentage.
en: %s off
tr_TR: %s indirim

note: translators: %s = promotion name.
en: %s promotion is live!
tr_TR: %s promosyonu geçerli!

en: Hurry Up! Deal ends in:
tr_TR: Acele Edin! Anlaşmanın bitiş zamanı:

en: Minutes
tr_TR: Dakika

en: Seconds
tr_TR: Saniye

en: Upgrade now
tr_TR: Şimdi yükselt

en: The Optimize CSS Delivery feature is disabled.
tr_TR: CSS teslimini iyileştir özelliği etkisizleştirildi.

en: You can no longer use the Remove Unused CSS or Load CSS asynchronously options.
tr_TR: Artık Kullanılmayan CSS’yi Kaldır veya CSS’yi eşzamansız olarak yükle seçeneklerini kullanamazsınız.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: You need an %1$sactive license%2$s to keep optimizing your CSS delivery, which addresses a PageSpeed Insights recommendation and improves your page performance.
tr_TR: CSS teslimini iyileştirmeye devam etmek için bir PageSpeed ​​Insights önerisini ele alan ve sayfa performansınızı iyileştiren %1$saktif bir lisansa%2$s ihtiyacınız var.

en: Renew now
tr_TR: Şimdi yenile

en: You will soon lose access to some features.
tr_TR: Yakında bazı özelliklere erişiminizi kaybedeceksiniz.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: You need an %1$sactive license to continue optimizing your CSS delivery%2$s.
tr_TR: %1$sCSS teslimini iyileştirmeye devam etmek için aktif bir lisansa%2$s ihtiyacınız var.

en: The Remove Unused CSS and Load CSS asynchronously features are great options to address the PageSpeed Insights recommendations and improve your website performance.
tr_TR: Kullanılmayan CSS’yi Kaldır veya CSS’yi eşzamansız olarak yükle özellikleri, PageSpeed ​​Insights önerilerini ele almak ve web sitenizin performansını artırmak için harika seçeneklerdir.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = date.
en: These features will be %1$sautomatically disabled on %3$s%2$s.
tr_TR: Bu özellikler %1$s%3$s tarihinde otomatik olarak etkisizleştirilecektir%2$s.

en: Your WP Rocket license is expired!
tr_TR: WP Rocket lisansınızın süresi doldu!

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Your website could be much faster if it could take advantage of our %1$snew features and enhancements%2$s. 🚀
tr_TR: %1$sYeni özelliklerimizden ve geliştirmelerimizden%2$s yararlanabilseydi web siteniz çok daha hızlı olabilirdi.🚀

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Your %1$sWP Rocket license is about to expire%2$s: you will soon lose access to product updates and support.
tr_TR: %1$sWP Rocket lisansınızın süresi dolmak üzere%2$s: yakında ürün güncellemelerine ve desteğine erişiminizi kaybedeceksiniz.

en: Your WP Rocket license has been revoked!
tr_TR: WP Rocket lisansınız iptal edildi!

en: GET WP ROCKET AT 20% OFF
tr_TR: WP ROCKET’I %20 İNDİRİMLİ ALIN

note: translators: %1$s = span opening tag, %2$s = price, %3$s = span closing tag.
en: Save $%1$s%2$s%3$s
tr_TR: $%1$s%2$s%3$s tasarruf edin

en: Websites
tr_TR: Web siteleri

note: translators: %s = number of websites.
en: %s websites
tr_TR: %s web sitesi

note: translators: %s = license name.
en: Upgrade to %s
tr_TR: %s olarak yükselt

en: Speed Up More Websites
tr_TR: Daha Fazla Web Sitesini Hızlandırın

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
tr_TR: WP Rocket’ı lisansınızı yükselterek daha fazla web sitesinde kullanabilirsiniz. Yükseltmek için sadece şu anki ve yeni lisanslarınız arasındaki %1$sfiyat farkını%2$s, aşağıda gösterildiği gibi ödeyin.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
tr_TR: %1$sLütfen Dikkat%2$s: Lisansınızı yükseltmek, geçerlilik sonu tarihinizi değiştirmez

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
tr_TR: WP Rocket’ı lisansınızı yükselterek daha fazla web sitesinde kullanabilirsiniz (sadece şu anki ve yeni lisanslarınız arasındaki fiyat farkını ödeyeceksiniz).

en: LazyLoad for images
tr_TR: Resimler için LazyLoad

en: LazyLoad for iframes/videos
tr_TR: Iframe’ler ve görüntüler için LazyLoad

en: LazyLoad CSS backgrounds
tr_TR: LazyLoad CSS arka planları

en: Play Youtube video
tr_TR: YouTube görüntüsünü oynat

en: Analytics & Trackers
tr_TR: Çözümsel ve İzleyiciler

en: Ad Networks
tr_TR: Reklam Ağları

en: Payment Processors
tr_TR: Ödeme İşleyicileri

en: Other Services
tr_TR: Diğer Hizmetler

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: You need an active license to get the latest version of the lists from our server.
tr_TR: Listelerin en son sürümünü sunucumuzdan almak için aktif bir lisansa ihtiyacınız var.

en: Default Lists
tr_TR: Varsayılan Listeler

en: Delay JavaScript Execution Exclusion Lists
tr_TR: JavaScript’i Geciktir Yürütmesi Hariç Tutma Listeleri

en: Incompatible plugins Lists
tr_TR: Uyumsuz eklenti Listeleri

en: Could not get updated lists from server.
tr_TR: Sunucudan güncellenmiş listeler alınamadı.

en: Lists are up to date.
tr_TR: Listeler güncel.

en: Could not update lists.
tr_TR: Listeler güncellenemedi.

en: Lists are successfully updated.
tr_TR: Listeler başarılı olarak güncellendi.

en: Minify/combine JavaScript
tr_TR: JavaScript’i küçült/birleştir

en: Minify CSS
tr_TR: CSS’yi küçült

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = table name, %3$s = <a> open tag, %4$s = </a> closing tag.
en: %1$s: Could not create the %2$s table in the database which is necessary for the Remove Unused CSS feature to work. Please check our %3$sdocumentation%4$s.
tr_TR: %1$s: Kullanılmayan CSS’yi Kaldır özelliğinin çalışması için gerekli olan %2$s tablosu veritabanında oluşturulamadı. Lütfen %3$sbelgelerimizi %4$s gözden geçirin.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Used CSS cache cleared!
tr_TR: %1$s: Kullanılan CSS önbelleği temizlendi!

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: The preload service is now active. After the initial preload it will continue to cache all your pages whenever they are purged. No further action is needed.
tr_TR: %1$s: Önyükleme hizmeti artık etkin. İlk önyüklemeden sonra, tüm sayfalarınızı her temizlendiklerinde önbelleğe almaya devam edecek. Başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

en: WP Rocket Preload pending jobs
tr_TR: WP Rocket Önyükleme bekleyen işler

en: WP Rocket Preload revert stuck failed jobs
tr_TR: WP Rocket Önyükleme, sıkışmış başarısız işleri geri alır

en: Clear Used CSS of this URL
tr_TR: Bu URL’nin Kullanılan CSS’sini Temizle

en: Used CSS
tr_TR: Kullanılan CSS

en: This action will clear the used CSS files.
tr_TR: Bu eylem kullanılan CSS dosyalarını temizleyecek.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = number of seconds.
en: %1$s: Please wait %2$s seconds. The Remove Unused CSS service is processing your pages, the plugin is optimizing LCP and the images above the fold.
tr_TR: %1$s: Lütfen %2$s saniye bekleyin. Kullanılmayan CSS’yi Kaldır hizmeti sayfalarınızı işliyor, eklenti LCP’yi ve ekranın üst kısmındaki resimleri iyileştiriyor.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = number of URLs, %3$s = number of seconds.
en: %1$s: The LCP element has been optimized, and the images above the fold were excluded from lazyload. The Used CSS of your homepage has been processed.
    			 WP Rocket will continue to generate Used CSS for up to %2$s URLs per %3$s second(s).
tr_TR: %1$s: LCP öğesi iyileştirildi ve ekranın üst kısmındaki resimler lazyload’ın dışında bırakıldı. Ana sayfanızın Kullanılan CSS’si işlendi.
    			 WP Rocket, %3$s saniyede %2$s URL’ye kadar Kullanılan CSS oluşturmaya devam edecek.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: We suggest enabling %1$sPreload%2$s for the fastest results.
tr_TR: En hızlı sonuçlar için %1$sÖnyükleme%2$s’nin etkinleştirilmesini öneririz.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To learn more about the process check our %1$sdocumentation%2$s.
tr_TR: İşlem hakkında daha fazla bilgi edinmek için %1$sbelgelerimizi%2$s gözden geçirin.

en: We couldn't generate the used CSS because you're using a nulled version of WP Rocket. You need an active license to use the Remove Unused CSS feature and further improve your website's performance.
tr_TR: WP Rocket’in nulled bir sürümünü kullandığınız için kullanılan CSS’yi oluşturamadık. Kullanılmayan CSS’yi Kaldır özelliğini kullanmak ve web sitenizin performansını daha da iyileştirmek için aktif bir lisansa ihtiyacınız var.

note: translators: %1$s = promo percentage.
en: Click here to get a WP Rocket single license at %1$s off!
tr_TR: %1$s indirimle WP Rocket tekli lisansı almak için burayı tıklayın!

note: translators: %1$s = <a> open tag, %2$s = </a> closing tag.
en: It seems a security plugin or the server's firewall prevents WP Rocket from accessing the SaaS features. IPs listed %1$shere in our documentation%2$s should be added to your allowlists:
tr_TR: Görünüşe göre bir güvenlik eklentisi veya sunucunun güvenlik duvarı, SaaS özelliklerinin WP Rocket’a erişmesini önlüyor. %1$sBurada belgelerimizde%2$s listelenen IP’ler, izinli listelerinize eklenmelidir:

en: - In the security plugin, if you are using one
tr_TR: - Güvenlik eklentisinde, eğer bir eklenti kullanıyorsanız

en: - In the server's firewall. Your host can help you with this
tr_TR: - Sunucunun güvenlik duvarında. Barındırıcınız bu konuda size yardımcı olabilir

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
tr_TR[0]: Lisansınızı doğrularken bir sorun oldu gibi görünüyor. Lütfen aşağıdaki hata iletisine bakın.
tr_TR[1]: Lisansınızı doğrularken bir sorun oldu gibi görünüyor. Aşağıda hata iletilerini görebilirsiniz.

en: Server type:
tr_TR: Sunucu türü:

en: PHP version number:
tr_TR: PHP sürüm numarası:

en: WordPress version number:
tr_TR: WordPress sürüm numarası:

en: WordPress multisite:
tr_TR: WordPress çoklu site:

en: Current theme:
tr_TR: Şu anki tema:

en: Current site language:
tr_TR: Şu anki site dili:

en: Active plugins:
tr_TR: Aktif eklentiler:

en: Plugin names of all active plugins
tr_TR: Tüm aktif eklentilerin eklenti adları

en: Anonymized WP Rocket settings:
tr_TR: İsimsizleştirilmiş WP Rocket ayarları:

en: Which WP Rocket settings are active
tr_TR: Hangi WP Rocket ayarları aktif

en: Anonymized WP Rocket statistics:
tr_TR: İsimsizleştirilmiş WP Rocket istatistikleri:

en: How WP Rocket features function and perform.
tr_TR: WP Rocket’ın özellikleri nasıl çalışır ve uygulanır.

en: WP Rocket license type
tr_TR: WP Roket lisans türü

en: Revoked
tr_TR: İptal edildi

en: The provided license data are not valid.
tr_TR: Verilen lisans verileri geçerli değil.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
tr_TR: Çözmek için lütfen %1$sdestek ile iletişime geçin%2$s.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
tr_TR: Lisans doğrulama başarısız oldu. Sunucumuz web sitenizden gelen isteği çözemedi.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: Try clicking %1$sValidate License%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
tr_TR: Aşağıda %1$sLisansı Doğrula%2$s düğmesine tıklamaya çalışın. Eğer hata devam ederse, %3$sbu kılavuzu%4$s takip edin.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
tr_TR: Lisans doğrulama başarısız oldu. Eklentinin nulled sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen aşağıdakini yapın:

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
tr_TR: WP Rocket %1$shesabınıza%2$s oturum açın

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Download the zip file
tr_TR: Zip dosyasını indir

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Reinstall
tr_TR: Yeniden Yükle

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
tr_TR: Eğer bir WP Rocket hesabınız yoksa, lütfen %1$sbir lisans satın alın%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
tr_TR: Lisans doğrulama başarısız oldu. Bu kullanıcı veritabanımızda mevcut değil.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To resolve, please contact support.
tr_TR: Çözmek için lütfen destek ile iletişime geçin.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This user account is blocked.
tr_TR: Lisans doğrulama başarısız oldu. Bu kullanıcı hesabı engellendi.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
tr_TR: Daha fazla bilgi için lütfen %1$sbu kılavuza%2$s bakın.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This website is revoked.
tr_TR: Lisans doğrulama başarısız oldu. Bu web sitesi iptal edildi.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
tr_TR: Aşağıda %1$sDeğişiklikleri Kaydet%2$s düğmesine tıklamaya çalışın. Eğer hata devam ederse, %3$sbu kılavuzu%4$s takip edin.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your license is not valid.
tr_TR: Lisansınız geçerli değil.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
tr_TR: Aktif bir %1$sWP Rocket lisansına%2$s sahip olduğunuzdan emin olun.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag, %3$s = opening link tag.
en: You have added as many sites as your current license allows.
tr_TR: Şu anki lisansınızın izin verdiği kadar çok site eklediniz.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag, %3$s = opening link tag.
en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
tr_TR: %1$sHesabınızı%2$s yükseltin ya da %3$slisansınızı bu etki alanına aktarın%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This website is not allowed.
tr_TR: Bu web sitesine izin verilmedi.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Please %1$scontact support%2$s.
tr_TR: Lütfen %1$sdestek ile iletişime geçin%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This license key is not recognized.
tr_TR: Bu lisans anahtarı tanınmadı.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
tr_TR: Eğer sorun devam ederse, lütfen %1$sdestek ile iletişime geçin%2$s.

note: Translators: %s = error message returned.
en: License validation failed: %s
tr_TR: Lisans doğrulama başarısız oldu: %s

en: The log file does not exist.
tr_TR: Günlük dosyası mevcut değil.

en: The log file could not be read.
tr_TR: Günlük dosyası okunamadı.

en: The logs are not saved into a file.
tr_TR: Günlükler bir dosya içine kaydedilmedi.

note: Translators: %s = Hosting name.
en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
tr_TR: %s sunucunuzda Varnish etkinleştirildikten sonra Varnish otomatik temizleme, otomatik olarak etkinleştirilecektir.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
tr_TR: Kurulumunuzda, Kinsta kurulumunuzu ve WP Rocket’in doğru bir şekilde çalışmasını önleyecek, Önbellek temizlemeyi yöneten çekirdek Kinsta dosyalarının eksik olduğu görülüyor. Lütfen bu sorunu çözmek için  %1$sMyKinsta%2$s hesabınız aracılığıyla Kinsta desteği ile temasa geçin.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is incompatible with the features of Remove Unused CSS and Combine CSS files. We strongly recommend disabling it.
tr_TR: %1$s: Cloudflare’in HTTP/2 Sunucu Yollaması, Kullanılmayan CSS’yi Kaldır ve CSS Dosyalarını Birleştir’in özellikleriyle uyumlu değil. Etkisizleştirmenizi şiddetle öneririz.

en: Your site is using the official Cloudflare plugin. We have enabled Cloudflare auto-purge for compatibility. If you have APO activated, it is also compatible.
tr_TR: Siteniz resmi Cloudflare eklentisini kullanıyor. Uyumluluk için Cloudflare otomatik temizlemeyi etkinleştirdik. Eğer APO’nuzu aktif ettiyseniz, o da uyumludur.

en: Cloudflare cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.
tr_TR: Cloudflare önbelleği, WP Rocket önbelleğini her temizlediğinde içeriğin her zaman güncel olmasını sağlamak için temizlenecektir.

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO is not yet compatible with that feature.
tr_TR: %1$sWP Rocket:%2$s "Değişken Tanımlama Bilgileri Önbelleği"ni kullanıyorsunuz. Cloudflare APO henüz bu özellikle uyumlu değil.

note: Translators:%1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: You should either disable Cloudflare APO or check with the theme/plugin requiring the use of “Dynamic Cookies Cache” developers for an alternative way to be page-cache friendly. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Sayfa önbelleği dostu olmanın alternatif bir yolu için ya Cloudflare APO’yu etkisizleştirmeli ya da “Değişken Tanımlama Bilgileri Önbelleği” geliştiricilerinin kullanımını gerektiren temayı/eklentiyi işaretlemelisiniz. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag, %3$s = opening <a> tag, %4$s = closing </a> tag, %5$s = opening <a> tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Separate cache files for mobile devices". You need to activate "Cache by Device Type" %3$ssetting%5$s on Cloudflare APO to serve the right version of the cache. %4$sMore info%5$s
tr_TR: %1$sWP Rocket:%2$s "Mobil cihazlar için önbellek dosyalarını ayır"ı kullanıyorsunuz. Önbelleğin doğru sürümünü sunmak için Cloudflare APO’da "Cihaz Türüne Göre Önbellekle" %3$sayarını%5$s aktif etmeniz gerek.%4$sDaha fazla bilgi%5$s

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You have "Cache by Device Type" enabled on Cloudflare APO. If you judge it necessary for the website to have a different cache on mobile and desktop, we suggest you enable our “Separate Cache Files for Mobiles Devices” to ensure the generated cache is accurate.
tr_TR: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare APO’da "Cihaz Türüne Göre Önbellekle"yi etkinleştirdiniz. Eğer web sitesi için mobil ve masaüstünde farklı bir önbelleğe sahip olmasının gerekli olduğuna karar verirseniz, oluşturulan önbelleğin doğru olduğundan emin olmak için "Mobil Cihazlar için Önbellek Dosyalarını Ayır" seçeneğimizi etkinleştirmenizi öneririz.

note: translators: %1$s is WP Rocket plugin name, %2$s is opening <a> tag, %3$s is closing </a> tag.
en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
tr_TR: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed bu eklenti ile uyumlu değil ve beklenmeyen sonuçlara neden olabilir. %2$sDaha Fazla Bilgi%3$s

note: Translators: %1$s is an opening <strong> tag; %2$s is a closing </strong> tag
en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's JavaScript Aggregation feature is enabled. WP Rocket's Delay JavaScript Execution will not be applied to the file it creates. We suggest disabling %1$sJavaScript Aggregation%2$s to take full advantage of Delay JavaScript Execution.
tr_TR: %1$sWP Rocket: %2$sAutoptimize’ın JavaScript Toplama özelliğinin etkinleştirildiğini tespit ettik. WP Rocket’in JavaScript’i Geciktir Yürütmesi, oluşturduğu dosyaya uygulanmayacaktır. JavaScript’i Geciktir Yürütmesi’nden tam olarak yararlanmak için %1$sJavaScript Toplama%2$s özelliğinin etkisizleştirilmesini öneririz.

note: Translators: %1$s is an opening <strong> tag; %2$s is a closing </strong> tag
en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's Aggregate Inline CSS feature is enabled. WP Rocket's Load CSS Asynchronously will not work correctly. We suggest disabling %1$sAggregate Inline CSS%2$s to take full advantage of Load CSS Asynchronously Execution.
tr_TR: %1$sWP Rocket: %2$sAutoptimize’ın Satır İçi CSS Topla özelliğinin etkinleştirildiğini tespit ettik. WP Rocket’in CSS’yi Eşzamanlı Olmadan Yükle özelliği düzgün olarak çalışmayacaktır. CSS’yi Eşzamanlı Olmadan Yükle Yürütmesi’nden tam olarak yararlanmak için %1$sSatır İçi CSS Topla%2$s özelliğinin etkisizleştirilmesini öneririz.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: This plugin blocks WP Rocket's caching and optimizations. Deactivate it and use %1$sEzoic's nameserver integration%2$s instead.
tr_TR: Bu eklenti, WP Rocket’in önbelleğe alınmasını ve iyileştirmelerini engeller. Bunu devre dışı bırakın ve bunun yerine %1$sEzoic’in ad sunucusu bütünleştirmesi%2$s’ni kullanın.

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %s = Plugin name.
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
tr_TR[0]: Lütfen WP Rocket özellikleri ile çakışan aşağıdaki %s seçeneği devre dışı bırakın:
tr_TR[1]: Lütfen WP Rocket özellikleri ile çakışan aşağıdaki %s seçeneği devre dışı bırakın:

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
tr_TR: %1$s %2$semoji etkisizleştirmesi%3$s WP Rockets %2$semoji etkisizleştirmesi%3$s ile çakışıyor

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
tr_TR: %1$s %2$sGZIP sıkıştırması%3$s WP Rockets %2$sGZIP sıkıştırması%3$s ile çakışıyor

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
tr_TR: %1$s %2$starayıcı önbelleklemesi%3$s WP Rockets %2$starayıcı önbelleklemesi%3$s ile çakışıyor

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
tr_TR: %1$s %2$ssayfa önbelleklemesi%3$s WP Rockets %2$ssayfa önbelleklemesi%3$s ile çakışıyor

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
tr_TR: %1$s %2$svarlık iyileştirmesi%3$s WP Rockets %2$sdosya iyileştirmesi%3$s ile çakışıyor

en: Remove Unused CSS is currently activated in Perfmatters. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable this option in Perfmatters.
tr_TR: Kullanılmayan CSS’yi Kaldır şu anda Perfmatters’ta aktif edildi. Eğer WP Rocket’in Kullanılmayan CSS’yi Kaldır özelliğini kullanmak istiyorsanız, Perfmatters’ta bu seçeneği etkisizleştirin.

en: Automated unused CSS removal is currently activated in RapidLoad Power-Up for Autoptimize. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable the  RapidLoad Power-Up for Autoptimize plugin.
tr_TR: Otomatikleştirilmiş kullanılmayan CSS kaldırma şu anda RapidLoad Power-Up for Autoptimize’da aktif edildi. Eğer WP Rocket’in Kullanılmayan CSS’yi Kaldır özelliğini kullanmak istiyorsanız, RapidLoad Power-Up for Autoptimize eklentisini etkisizleştirin.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
tr_TR: JS’yi geciktir, şu anda %1$s içinde aktif edildi. Eğer WP Rocket’in JS’yi geciktir’ini kullanmak istiyorsanız, %1$s etkisizleştirin.

en: Your Divi template was updated. Clear the Used CSS if the layout, design or CSS styles were changed.
tr_TR: Divi şablonunuz güncellendi. Düzen, tasarım veya CSS stilleri değiştirilmişse, Kullanılan CSS’yi temizleyin.

en: Load CSS asynchronously for mobile
tr_TR: Mobil için CSS’yi eşzamanlı olmadan yükle

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
tr_TR: Web siteniz şu anda hem masaüstü hem de mobil cihazlar için aynı Önemli Yol CSS’yi kullanıyor.

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
tr_TR: Siteniz için mobile özgü ÖYCSS’yi etkinleştirmek için düğmeye tıklayın.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Bu tek seferlik bir eylemdir ve daha sonra bu düğme kaldırılacaktır. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Bu site artık mobile özgü önemli yol CSS’yi kullanıyor. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Generate Mobile Specific CPCSS
tr_TR: Mobile Özgü ÖYCSS’yi Oluştur

en: Critical Path CSS
tr_TR: Önemli Yol CSS

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Bu yazı için belirli bir Önemli Yol CSS’yi oluşturun. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Bu yazı belirli bir Önemli Yol CSS’yi kullanır. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Revert back to the default CPCSS
tr_TR: Varsayılan ÖYCSS’ye geri dön

en: Facing an issue?
tr_TR: Bir sorunla mı karşılaşıyorsunuz?

en: It is not always necessary to deactivate WP Rocket when facing any issues. Most of them can be fixed by deactivating only some options.
tr_TR: Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda WP Rocket’i devre dışı bırakmak her zaman gerekli değildir. Bunların çoğu, yalnızca bazı seçenekler devre dışı bırakılarak düzeltilebilir.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Our advice? Instead of deactivating WP Rocket, use our %1$sSafe Mode%2$s to quickly disable LazyLoad, File Optimization, and CDN options. Then check to see if your issue is resolved.
tr_TR: Bizim tavsiyemiz mi? WP Rocket’i devre dışı bırakmak yerine, LazyLoad, Dosya İyileştirmesi ve CDN seçeneklerini hızla devre dışı bırakmak için %1$sGüvenli Kip%2$s’imizi kullanın. Ardından, sorununuzun çözülüp çözülmediğini denetleyin.

en: Do you want to use our Safe Mode to troubleshoot WP Rocket?
tr_TR: WP Rocket sorunlarını gidermek için Güvenli Kip’imizi kullanmak istiyor musunuz?

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Yes, apply "%1$sSafe Mode%2$s"
tr_TR: Evet, "%1$sGüvenli Kip%2$s"i uygula

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: and export WP Rocket settings %1$s(Recommended as current settings will be deleted)%2$s
tr_TR: ve WP Rocket ayarlarını dışa aktarın %1$s(Şu anki ayarlar silineceği için önerilir)%2$s

en: No, deactivate and snooze this message for
tr_TR: Hayır, bu iletiyi devre dışı bırak ve şu süre kadar ertele

en: 1 day
tr_TR: 1 gün

en: 7 days
tr_TR: 7 gün

en: 30 days
tr_TR: 30 gün

en: Forever
tr_TR: Sürekli

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Confirm
tr_TR: Onayla

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = plugin version, %3$s = </strong>, %4$s = <a>, %5$s = </a>, %6$s = <a>.
en:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s is available. %4$sLearn more%5$s about the updates and enhancements of this major version. You need an active license to use them on your website, don’t miss out! %6$sRenew Now%5$s
tr_TR:  %1$sWP Roket %2$s%3$s kullanılabilir. Bu ana sürümün güncellemeleri ve geliştirmeleri hakkında %4$sdaha fazla bilgi edinin%5$s. Bunları web sitenizde kullanmak için aktif bir lisansa ihtiyacınız var, kaçırmayın! %6$sŞimdi Yenile%5$s

en: Update Inclusion and Exclusion Lists
tr_TR: Dahil Etme ve Hariç Tutma Listelerini güncelleyin

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Compatibility lists are downloaded automatically every week. Click the button if you want to update them manually. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Uyumluluk listeleri her hafta otomatik olarak indirilir. Bunları el ile güncellemek istiyorsanız düğmeye tıklayın. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Update lists
tr_TR: Listeleri güncelle

en: Enable Google Font Optimization
tr_TR: Google Yazı Tipi İyileştirmesini etkinleştirin

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
tr_TR: Yazı tipi performansını artırır ve HTTP isteklerinin sayısını azaltmak için birden çok yazı tipi isteğini birleştirir.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
tr_TR: Google Yazı Tipleri İyileştirme artık siteniz için etkinleştirildi. %1$sDaha fazla bilgi%2$s

en: Optimize Google Fonts
tr_TR: Google Yazı Tiplerini iyileştir

en: Clear cache after
tr_TR: Şu süreden sonra önbelleği temizle

en: 3rd parties
tr_TR: 3. taraflar

en: Select all
tr_TR: Tümünü seç

en: CSS & JavaScript
tr_TR: CSS ve JavaScript

en: Import settings
tr_TR: Ayarları içe aktarın

en: Add-on status
tr_TR: Eklenti durumu

en: Modify options
tr_TR: Seçenekleri değiştir

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
tr_TR: Web siteniz için RocketCDN önbelleklenmiş kaynaklarını temizler. %s

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin

en: Clear all RocketCDN cache files
tr_TR: Tüm RocketCDN önbellek dosyalarını temizle

en: Mobile Cache
tr_TR: Mobil Önbelleği

en: Speed your site for mobile visitors.
tr_TR: Mobil ziyaretçiler için sitenizi hızlandırın.

en: Mobile Cache is now enabled for your site.
tr_TR: Mobil Önbellek artık siteniz için etkinleştirildi.

en: Enable Mobile Cache
tr_TR: Mobil Önbelleği etkinleştir

en: Cloudflare Cache
tr_TR: Cloudflare Önbelleği

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Purges cached resources for your website. %s
tr_TR: Web sitenizin önbelleklenmiş kaynaklarını temizler. %s

en: Clear all Cloudflare cache files
tr_TR: Tüm Cloudflare önbellek dosyalarını temizle

en: Congratulations!
tr_TR: Tebrikler!

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
tr_TR: WP Rocket şu an aktif edildi ve halen sizin için çalışıyor.

en: Your website should be loading faster now!
tr_TR: Web siteniz artık daha hızlı yüklenmelidir!

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
tr_TR: Hızlı web sitelerini garantilemek için en iyi WP Rocket web performans uygulamalarının %80’ini otomatik olarak uygular.

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
tr_TR: Ayrıca web sitenize anında fayda sağlayan seçenekleri etkinleştiriyoruz.

note: translators: %1$s = opening <strong> tag, %2$s = closing </strong> tag.
en: Check the %1$sRocket Insights%2$s tab to track your top pages, quickly spot issues, and get in-depth insights to further optimize your website speed.
tr_TR: En iyi sayfalarınızı takip etmek, sorunları hızlı bir şekilde tespit etmek ve web sitenizin hızını daha da iyileştirilmek amacıyla derinlemesine içgörüler edinmek için %1$sRocket Insights%2$s sekmesini gözden geçirin.

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: Refresh info
tr_TR: Bilgiyi yenile

en: with
tr_TR: birlikte

en: Expiration Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Plugin Updates
tr_TR: Eklenti Güncellemeleri

en: View my account
tr_TR: Hesabımı göster

en: Quick Actions
tr_TR: Hızlı Eylemler

en: Cache Files
tr_TR: Önbellek Dosyaları

en: Clear and preload all the cache files.
tr_TR: Tüm önbellek dosyalarını temizleyin ve önyükleyin.

en: Clear all the cache files.
tr_TR: Tüm önbellek dosyalarını temizleyin.

en: Clear and preload
tr_TR: Temizle ve önyükle

en: Regenerate Critical CSS
tr_TR: Önemli CSS’yi yeniden oluştur

en: Frequently Asked Questions
tr_TR: Sıkça Sorulan Sorular

en: Still cannot find a solution?
tr_TR: Hala bir çözüm bulamadınız mı?

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
tr_TR: Bir çağrı gönderin ve arkadaş yanlısı ve bilgili Roketçilerimizden yardım alın.

en: Ask support
tr_TR: Destek iste

en: Backup your database before you run a cleanup!
tr_TR: Temizlemeyi çalıştırmadan önce veritabanınızı yedekleyin!

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
tr_TR: Bir kere bir veritabanı iyileştirme yapıldı mı, bunu geri almanın hiç yolu yoktur.

en: Save Changes and Optimize
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet ve İyileştir

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sWP Rocket created IMAGIFY to give your website an extra speed boost!%2$s
tr_TR: %1$sWP Rocket, web sitenize fazladan hız artışı sağlamak için IMAGIFY’ı yarattı!%2$s

en: Images can account for 50% of your loading time!
tr_TR: Resimler yükleme sürenizin %50’ini oluşturabilir!

en: Imagify automatically optimizes all your images, helping your website gain precious seconds while saving you time. With just one click, it resizes, compresses, and converts your images to WebP and AVIF formats without sacrificing quality.
tr_TR: Imagify, tüm görsellerinizi otomatik olarak iyileştirerek web sitenizin zamandan tasarruf ederken değerli saniyeler kazanmasına yardımcı olur. Tek tıklamayla resimlerinizi kaliteden ödün vermeden yeniden boyutlandırır, sıkıştırır ve WebP ve AVIF biçimlerine dönüştürür.

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sCompress%2$s all your images in one click
tr_TR: Tüm resimlerinizi tek tıklamayla %1$ssıkıştırın%2$s

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sConvert%2$s images to WebP and Avif
tr_TR: Resimleri WebP ve Avif’e %1$sdönüştürün%2$s

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sResize%2$s your images on the fly
tr_TR: Resimlerinizi anında %1$syeniden boyutlandırın%2$s

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sFree plan%2$s includes 20MB/month (around 200 images)
tr_TR: %1$sÜcretsiz plan%2$s 20MB/ay içerir (yaklaşık 200 resim)

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sInstall Imagify, the Easiest WordPress Image Optimizer%2$s
tr_TR: %1$sEn Kolay WordPress Resim İyileştiricisi olan Imagify’ı Yükleyin%2$s

en: Install Imagify
tr_TR: Imagify’ı Yükle

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
tr_TR: WP Rocket, lisansınızı otomatik olarak doğrulayamadı.

note: translators: %1$s = tutorial URL, %2$s = support URL.
en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
tr_TR: Motoru çalıştırmak için bu %1$s takip edin ya da %2$s ile iletişime geçin.

note: translators: %1$s = <a href=", %2$s =  tutorial href,  %3$s =  " target="_blank">,  %4$s =  </a>.
en: %1$s%2$s%3$stutorial%4$s
tr_TR: %1$s%2$s%3$seğitimi%4$s

note: translators: %1$s = <a href=", %2$s =  support href,  %3$s =  " target="_blank">,  %4$s =  </a>.
en: %1$s%2$s%3$ssupport%4$s
tr_TR: %1$s%2$s%3$sdestek%4$s

en: Beyond WP Rocket, there's a whole family of plugins designed to help you build better, faster, and safer websites. Each one is crafted with our unique blend of expertise, simplicity, and outstanding support.
tr_TR: WP Rocket’ın ötesinde, daha iyi, daha hızlı ve daha güvenli web siteleri oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bütün bir eklenti ailesi de bulunmaktadır. Her biri benzersiz uzmanlık, basitlik ve olağanüstü destek karışımımızla hazırlanmıştır.

en: Combine our plugins below to build incredible WordPress websites!
tr_TR: İnanılmaz WordPress web siteleri oluşturmak için aşağıdaki eklentilerimizi birleştirin!

en: Clear all Sucuri cache files
tr_TR: Tüm Sucuri önbellek dosyalarını temizle

note: translators: %1$s = formatted file size, %2$s = formatted number of entries (don't use %2$d).
en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
tr_TR: Dosyaların boyutu: %1$s. Giriş sayısı: %2$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sDownload the file%2$s.
tr_TR: %1$sDosyayı indir%2$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sDelete the file%2$s.
tr_TR: %1$sDosyayı sil%2$s.

en: Export settings
tr_TR: Ayarları dışa aktarın

en: Download a backup file of your settings
tr_TR: Ayarlarınızın bir yedekleme dosyasını indirin

en: Download settings
tr_TR: Ayarları indir

en: Rollback
tr_TR: Geri alın

note: translators: %s = WP Rocket version number.
en: Has version %s caused an issue on your website?
tr_TR: %s sürümü web sitenizde bir soruna mı neden oldu?

note: translators: %s = <br>.
en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
tr_TR: Burada önceki büyük sürüme geri alabilirsiniz.%sArdından bize bir destek isteği gönderin.

note: translators: %s = WP Rocket previous version.
en: Reinstall version %s
tr_TR: %s sürümünü yeniden yükle

en: Debug mode
tr_TR: Hata ayıklama kipi

en: Create a debug log file.
tr_TR: Hata ayıklama günlük dosyası oluşturun.

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: Getting Started with WP Rocket
tr_TR: WP Rocket ile Başlarken

en: Finding the Best Settings for Your Site
tr_TR: Siteniz için En İyi Ayarları Bulma

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
tr_TR: WP Rocket’in Sitenizi Önbelleklediği Nasıl Denetlenir

en: How Preloading Works
tr_TR: Önyükleme Nasıl Çalışır

en: Passing the Core Web vitals
tr_TR: Core Web vitals bilgilerini geçme

en: How to improve LCP with WP Rocket
tr_TR: WP Rocket ile LCP nasıl geliştirilir

en: How to improve INP with WP Rocket
tr_TR: WP Rocket ile INP nasıl geliştirilir

en: How to improve CLS with WP Rocket
tr_TR: WP Rocket ile CLS nasıl geliştirilir

en: Troubleshooting
tr_TR: Sorun Giderme

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
tr_TR: Dosya İyileştirme ile Görüntü Sorunlarının Sorununu Giderme

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
tr_TR: Hariç Tutmak için Doğru JavaScript Nasıl Bulunur

en: How External Content Slows Your Site
tr_TR: Dış İçerik Sitenizi Nasıl Yavaşlatır

en: Set Up the Cloudflare Add-on
tr_TR: Cloudflare Eklentisini Ayarlama

en: WP Rocket Settings
tr_TR: WP Rocket Ayarları

note: translators: %s = Plugin version number.
en: version %s
tr_TR: sürüm %s

en: Show Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğunu Göster

en: Rocket Analytics
tr_TR: Rocket Çözümsel

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
tr_TR: Aşağıdakiler, %1$sizin verildiği takdirde%2$s WP Rocket’in toplayacağı tüm verilerin ayrıntılı bir görünümüdür.

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
tr_TR: WP Rocket asla herhangi bir etki alanı adı veya e-posta adresini (lisans doğrulaması hariç), IP adreslerini, ya da üçüncü taraf API anahtarlarını iletmeyecek.

en: Activate Rocket analytics
tr_TR: Rocket çözümseli aktif et

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
tr_TR: En yaygın sorunların bazılarını düzeltmek için harika bir başlangıç noktasıdır.

en: Read the documentation
tr_TR: Belgeleri okuyun

en: What WP Rocket Does For You By Default
tr_TR: WP Roket Varsayılan Olarak Sizin İçin Ne Yapar

en: Add Pages
tr_TR: Sayfalar Ekle

en: Add Homepage
tr_TR: Ana Sayfa Ekle

en: You have reached your maximum page limit
tr_TR: En fazla sayfa sınırınıza ulaştınız

en: Add page +
tr_TR: Sayfa ekle +

en: Rocket Insights Score
tr_TR: Rocket Insights Puanı

en: Unlock Your Site’s True Performance!
tr_TR: Sitenizin Gerçek Performansının Kilidini Açın!

en: Taxes may apply depending on your country of residence
tr_TR: İkamet ettiğiniz ülkeye bağlı olarak vergiler uygulanabilir

en: GET STARTED
tr_TR: BAŞLAYIN

en: Something went wrong with this URL
tr_TR: Bu URL ile bir şeyler ters gitti

en: Upgrade your plan to see your score
tr_TR: Puanınızı görmek için planınızı yükseltin

en: This page is a draft and cannot be tested.
tr_TR: Bu sayfa bir taslaktır ve denenemez.

en: Re-test
tr_TR: Yeniden dene

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: View Details
tr_TR: Ayrıntıları Görüntüle

en: Upgrade to view detailed metrics
tr_TR: Ayrıntılı ölçümleri görüntülemek için yükseltin

note: translators: %s = human-readable time difference (e.g., "5 minutes").
en: Tested %s ago
tr_TR: %s önce denendi

en: Test failed - no details available
tr_TR: Deneme başarısız oldu - mevcut ayrıntılar yok

en: Analyzing your page (~1 min)
tr_TR: Sayfanız çözümleniyor (~1 dak)

en: ago
tr_TR: önce

en: Re-Test
tr_TR: Yeniden Dene

en: You’ve reached your free monthly plan limit. Upgrade now to unlock unlimited on-demand tests.
tr_TR: Ücretsiz aylık plan sınırınıza ulaştınız. Sınırsız isteğe bağlı denemelerin kilidini açmak için şimdi yükseltin.

en: See Report
tr_TR: Rapora Bak

en: Upgrade your plan to see the report
tr_TR: Raporu görmek için planınızı yükseltin

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Time until the largest visible content element renders and the main content becomes visible.
tr_TR: Görünür en büyük içerik öğesinin oluşturulmasına ve ana içeriğin görünür hale gelmesine kadar geçen süre.

en: Total time the main thread is blocked before the page becomes interactive during loading.
tr_TR: Yükleme sırasında sayfa etkileşimli hale gelmeden önce ana iş parçacığının engellendiği toplam süre.

en: Total amount of unexpected layout shifts during page loading, affecting visual stability.
tr_TR: Sayfa yükleme sırasında görsel kararlılığı etkileyen beklenmeyen düzen değişikliklerinin toplam miktarı.

en: Time from the request until the server responds, determining how soon the page starts loading.
tr_TR: İstekten sunucunun yanıt vermesine kadar geçen süre, sayfanın ne kadar sürede yüklenmeye başlayacağını belirler.

en: Upgrade your plan to see more details.
tr_TR: Daha fazla ayrıntı görmek için planınızı yükseltin.

en: Performance Summary
tr_TR: Performans Özeti

en: Need Help?
tr_TR: Yardım Mı Gerekli?

note: Translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sCongrats!%2$s You fully enjoyed your free plan. Upgrade to keep testing, or wait for your free limit to reset.
tr_TR: %1$sTebrikler!%2$s Ücretsiz planınızdan tamamen keyif aldınız. Denemeyi sürdürmek için yükseltin veya serbest sınırınızın sıfırlanmasını bekleyin.

en: Upgrade Now
tr_TR: Şimdi Yükselt

note: Translators: %1$s = opening strong tag, %2$s: number of pages, %3$s = closing strong tag, %4$s: number of tests available.
en: You can analyze up to %1$s%2$s pages%3$s and run %1$s%4$s tests per month%3$s. Want more?
tr_TR: %1$s%2$s sayfaya%3$s kadar çözümleyebilir ve %1$sayda%4$s deneme%3$s çalıştırabilirsiniz. Daha fazlasını ister misiniz?

en: Enter a page URL to monitor
tr_TR: İzlemek için bir sayfa URL’si girin

en: How to correctly measure your website’s loading time
tr_TR: Web sitenizin yükleme süresini nasıl doğru olarak ölçersiniz

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
tr_TR: Eğitimimizi gözden geçirin ve sitenizin hızının nasıl ölçüldüğünü öğrenin.

en: Read our guide
tr_TR: Rehberimizi okuyun

en: Learn about optimal WP Rocket settings for mobile.
tr_TR: Mobil için en uygun WP Roket ayarları hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Test and Improve Google Core Web Vitals for WordPress.
tr_TR: WordPress için Google Core Web Vitals’ı Deneyin ve Geliştirin.

en: Read more
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin

en: You have not activated logged-in user cache.
tr_TR: Oturum açmış kullanıcı önbelleğini aktif etmediniz.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
tr_TR: Web sitenizin hızını ve görsel görünümünü kontrol etmek için özel bir tarayıcı kullanın.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
tr_TR: WP Rocket’i iyileştirmeye yardımcı olmak için geliştirme ekibiyle isimsiz verileri paylaşmayı kabul ediyorum. %1$sNe tür bilgi toplayacağız?%2$s
